Odmienne oblicze bibliotek

Lokalnie Top News luty 9, 2017 at 10:00 am

 

aabiblioteka2W bibliotece możesz nagrać wideo, wydrukować potrzebny przedmiot na drukarce 3D, wypożyczyć instrument, a nawet nauczyć się tkactwa.

Torontońskie biblioteki przez ostatnie lata przestały być tylko książnicami, gdzie można wypożyczyć lub przeczytać słowo drukowane. Od dawna dysponują zbiorami filmów wideo, a teraz stają się centrami nowych technologii, z których może korzystać szeroka publiczność.

Ontario Library Association panel: (od lewej) Rod Charles, Linda Hazzan, Daphne Wood i Nini Krishnappa

Ontario Library Association panel: (od lewej) Rod Charles, Linda Hazzan, Daphne Wood i Nini Krishnappa

Rzeczniczka Toronto Public Library, Linda Hazan, twierdzi, że już ponad 8000 osób skorzystało z „cyfrowych centrów innowacyjnych” stworzonych w torontońskim systemie bibliotecznym. Do najpopularniejszych usług należy drukowanie trójwymiarowe, korzystanie z profesjonalnie wyposażonych studiów nagraniowych.

Biblioteki dysponują też zasobem ogromnej ilości programów instruktażowych, dzięki którym można się nauczyć wielu umiejętności – rzeźby, projektowania stron internetowych, tkactwa, produkcji filmowej na wideo i wielu innych niezwykłych i potrzebnych umiejętności.

Skąd tak ogromne rozszerzenie zadań, jakie na siebie wzięły biblioteki?

- Chodzi o przyciągnięcie ogromnej rzeszy osób przywiązanych do nowych technologii, dla których kontakt z normalną książką jest niewystarczający – mówi Linda Hazan.

Teraz chodzi o to, by coraz więcej osób wiedziało o tych nowych możliwościach, jakie oferują współczesne biblioteki.

- Wielu ludzi niewiele wie o tej ogromnej ofercie, jakie świadczą biblioteki. Ważne, by się o tym dowiedzieli – mówi Hazan – Nie wiedzą też o dużej ilości książek wypożyczanych w formie cyfrowej, które można wypożyczyć poprzez Internet bez konieczności wizyty w bibliotecznym budynku.

Toronto Public Library to:

  • 18 milionów odwiedzających rocznie
  • 32 milionów wypożyczeń
  • 37000 programów edukacyjnych organizowanych w każdym roku
  • Milion osób korzystających z programów bibliotecznych w 2016 roku