Trump spotka się z premierem Kanady

Kanada Top News luty 10, 2017 at 4:00 pm

zz spotkaniePrezydent USA Donald Trump spotka się w poniedziałek w Waszyngtonie z premierem Kanady. 

Jak informują służby prasowe, Trump i Trudeau mają rozmawiać o stosunkach dwustronnych; imigracji, wymianie handlowej i planach budowy kluczowego dla gospodarki Kanady rurociągu Keystone. Miałby on biec z prowincji Alberta aż do wybrzeża Zatoki Meksykańskiej w USA.

- Omówią unikalne relacje między Kanadą a Stanami oraz to w jaki sposób możemy nadal wspólnie ciężko pracować na rzecz klasy średniej w obu krajach – powiedziała dyrektor ds. komunikacji w kancelarii kanadyjskiego premiera, Kate Purchase.

Biały Dom potwierdził planowane spotkanie, wydając krótkie oświadczenie: “Prezydenta Trumpa i premiera Trudeau czekają konstruktywne rozmowy w sprawie wzmocnienia stosunków między naszymi dwoma narodami”.

Kanadyjskie media spekulują, że najwyżej na liście priorytetów Justina Trudeau są sprawy wymiany handlowej. Trump wielokrotnie obiecał renegocjować umowę NAFTA i oficjalnie wycofał USA z umowy o Partnerstwie Transpacyficznym już w kilka dni po zaprzysiężeniu na prezydenta.

Justin Trudeau obecnie przebywa w Nunavut

Justin Trudeau obecnie przebywa w Nunavut

Justin Trudeau (który obecnie przebywa w Nunavut) może również chcieć omówić kontrowersyjną politykę Trumpa zamkniętych drzwi dla uchodźców.

Po wizycie w Waszyngtonie premier Kanady uda się w podróż do Europy, odwiedzi Francję i wystąpi na forum Parlamentu Europejskiego, zaś 17 lutego zaplanowano jego spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

W międzyczasie różni ministrowie liberalnego rządu Kanady już zdążyli złożyć wizytę w Waszyngtonie. Minister finansów Bill Morneau był tam w czwartek, a w środę minister spraw zagranicznych Chrystia Freeland spotkała się z jej odpowiednikiem Rexem Tillersonem.