Oszukana przez Volkswagena

Lokalnie Series Top News luty 13, 2017 at 10:00 am

aavw2

Jacqueline Charlesworth czuje się oszukana przez niemieckiego producenta samochodów Volkswagen.

Właścicielka samochodu Volkswagen Jetta po tym, jak wyszła na jaw sprawa oszustwa, jakiej dokonał niemiecki producent samochodów fałszując wyniki emisji spalin, zdecydowała się pozbyć pojazdu. Skłoniła ją do tego oferta Volswagena wypłaty 13 tysięcy dolarów zadośćuczynienia, zgodnie z zawartą z tą firmą ugodą z kanadyjskimi właścicielami samochodów tej marki.

Jednak pani Charlesworth, która mieszka w GTA, nie kwalifikuje się do wypłaty odszkodowania jako kanadyjski właściciel samochodu, ponieważ jej samochód posiada amerykański VIN (Vehicle Identification Number). Z kolei również nie ma prawa do odszkodowania jako kierowca amerykański, ponieważ mieszka w Kanadzie.

- Jestem zakleszczona między dwoma światami – mówi Charlesworth.

Właścicielka Jetty kupiła swojego Volkswagena u dealera w Mississaudze w lipcu 2015 roku. Nie zdawała sobie sprawy, że kupuje amerykański model tego samochodu.

aavw3Po zawarciu ugody z właścicielami Volkswagenów pani Charlesworth otrzymała list od producenta, że otrzyma odszkodowanie w wysokości 13 tysięcy dolarów. W związku z tym zdecydowała o kupnie nowego pojazdu. Po trzech tygodniach z tego samego źródła otrzymała informację, że jednak nie kwalifikuje się do otrzymania tej rekompensaty.

Kobieta stara się sprzedać swój samochód, lecz nie może znaleźć na niego kupca, ponieważ nikt nie chce być właścicielem „skandalicznego modelu” – jak właścicielka określa produkt niemieckiej marki.

- Chcę moje pieniądze! – mówi Charlesworth – Nie chcę jeździć pojazdem zanieczyszczającym powietrze.

Właścicielka samochodu kontaktowała się z wieloma prawnikami w tej sprawie, ale nie otrzymała żadnej odpowiedzi. Na jej zapytania nie odpowiada też przedstawicielstwo Volkswagena w Kanadzie.

Pytany przez dziennikarzy CBC News przedstawiciel Volkswagen Canada odmówił odpowiedzi na pytanie, czy jego firma planuje wypłacenie rekompensat właścicielom samochodów będących w podobnej sytuacji jak pani Charlesworth. Zdaniem prawnika Roy O’Connor LLP, jednej z firm reprezentujących Kanadyjczyków w pozwie zbiorowym przeciwko Volkswagenowi, takich osób będących w swoistej „szarej strefie” jest w Kanadzie około 15-20.

Pani Charlesworth czeka na podjęcie jakichś decyzji w jej sprawie i powoli traci cierpliwość.