Uczniowie nie pojadą do USA

Lokalnie Top News luty 13, 2017 at 6:00 am

aawycieczki2

Kuratorium oświaty odwołało szkolne wycieczki do Stanów Zjednoczonych.

Kuratorium oświaty w południowo-zachodnim Ontario postanowiło odwołać wszelkie planowane wyjazdy uczniów szkół średnich na wycieczki do Stanów Zjednoczonych. Clara Howitt z Greater Essex County School District Board, któremu podlegają szkoły w Windsor i okolicach stwierdziła, iż decyzja ta podyktowana jest troską o bezpieczeństwo uczniów. Jedna z zaplanowanych podróży do Waszyngtonu zbiegła się z zaplanowaną na kwiecień ogromną, półmilionową manifestacją przeciwko obecnej amerykańskiej administracji.

Z kolei wycieczki zaplanowane na luty i marzec odwołane zostały z powodu troski o równe traktowanie uczniów przez służbę graniczną USA.

Chodzi o dekret Donalda Trumpa zabraniający wstępu na teren Stanów Zjednoczonych siedmiu krajów muzułmańskich podejrzanych o szkolenie terrorystów. Choć w związku z decyzją waszyngtońskiego sędziego obecnie dekret nie obowiązuje, to kierownictwo kanadyjskiego kuratorium oświaty nie jest pewne, czy nie będzie obowiązywało w chwili wyjazdu uczniów na wycieczkę. Gdyby tak było, to dzieci urodzone w tych krajach, posiadające podwójne obywatelstwa, zostałyby zawrócone w kanadyjsko-amerykańskiej granicy.

- Z taką sytuacją mieliśmy już do czynienia krótko po 9/11 (terrorystycznym ataku na World Trade Centre – przyp. red.) – powiedziała Howitt.

Dodała, że odwołania wycieczek szkolnych są tylko tymczasowe, a kuratorium w przyszłości ponownie oceni możliwość organizowania takich wyjazdów. Nie chciała jednak powiedzieć, kiedy to będzie.