BlackBerry wypada z rynku smartfonów

Rynek Top News luty 17, 2017 at 12:30 pm

zz blackberry1Z ostatniego raportu Gartnera, podsumowującego sprzedaż smartfonów w ostatnim kwartale ubiegłego roku wynika, że udziały rynkowe kanadyjskiego producenta są na poziomie kilku setnych procenta.

W czwartym kwartale 2016 roku na całym świecie sprzedano ponad 431 mln smartfonów. Z tego urządzenia z systemem BlackBerry OS stanowiły zaledwie drobny ułamek – 207 900 sztuk, co daje im dokładnie 0,0482% udziału w rynku.

Na czele zestawienia znajdują się telefony z Androidem, których w ostatnim kwartale ubiegłego roku na całym świecie sprzedało się 352,7 mln sztuk. To daje urządzeniom z systemem operacyjnym Google udział w rynku na poziomie 81,7%. Na drugim miejscu uplasowały się telefony z systemem iOS. Sprzedane przez Apple 77 mln iPhone’ów daje koncernowi z Cupertino oznacza 17,9% udziału.

Czasy świetności BlackBerry to już przeszłość. Marka ta święciła triumfy w erze przed pojawieniem się pierwszych smartfonów. Trywializując – BlackBerry to był Internet w telefonie w czasach, kiedy nie było Internetu w telefonie. Chętnie wybierany przez biznesmenów, polityków oraz wszelkiej maści profesjonalistów kanadyjskie telefony wyposażone w fizyczną klawiaturę nie miały sobie równych. To między innymi pojawienie się iPhone’a spowodowało, że BlackBerry po wielu latach nierównej walki ostatecznie się poddało.

Niewiele wymiernych korzyści przyniosły marce eksperymenty z telefonami opartymi na Androidzie. Mowa o BlackBerry Priv, a także dwóch modelach DTEK50 i DTEK60 bliźniaczo podobnych do smartfonów Alcatela.

zz blackberry2

We wrześniu 2016 roku BlackBerry ogłosiło oficjalnie zaprzestanie produkcji własnych smartfonów wchodząc jednocześnie w licencjonowanie marki z zewnętrznymi producentami (TCL/Alcatel). Jednocześnie szefostwo firmy nadal zapewnia o swoim przywiązaniu do systemu operacyjnego BB10, dla którego widzi dużo miejsca na rynku, szczególnie w sektorze biznesu.