Nowe oszustwo: “Czy mnie słyszysz?”

Kanada Przekręty Series Top News luty 22, 2017 at 4:00 pm

zz robo3Zautomatyzowane telefony (robocalls) przekonywały dotąd, że dzwonią w imieniu kanadyjskiego fiskusa (CRA). Obecnie nowością jest to, że używają w tym celu… Twojego głosu. 

Pracownicy Centrum Zwalczania Nadużyć (Canadian Anti-Fraud Centre) twierdzą, że najlepszym sposobem, aby uniknąć telefonicznych oszustów jest nie odbieranie połączeń z nieznanych nam numerów.

Przebieg oszustwa jest prosty. Rozmówca przedstawiający się jako pracownik Urzędu Podatkowego żąda zapłaty zaległych podatków i domaga się tego natychmiast aby “oszczędzić” rozmówcy dodatkowych kosztów i kar. Jeśli trafi na osobę naiwną, przestraszoną, często słabo władającą językiem, wówczas udaje się namówić ją do przelewu pieniędzy na podane konto. Zastraszone ofiary (najczęściej są to starsi ludzie) przelewają wówczas tysiące dolarów nawet na konta w… Stanach Zjednoczonych.

Liczba tych oszustw znacznie jednak spadła, kiedy policja w Indiach rozbiła w październiku ub. roku tamtejszą szajkę oszustów dzięki informacjom z Kanady.

Jednak obecnie telefoniczne oszustwo ewoluowało.

seniorscamGdy telefon dzwoni i słyszymy pytanie “Can you hear me?” (“Czy mnie słyszysz?”) – nie wolno nawet odpowiedzieć. Trzeba się natychmiast rozłączyć.

W przeciwnym wypadku komputer oszusta zarejestruje głos ofiary mówiącej “tak”, a następnie podczas innej rozmowy agresywnie przekonywać będzie, że rozmówca zgodził się coś kupić.

Jako dowód odtworzy nagranie głosu ofiary (rzekomo potwierdzającego kupno czegoś), a potem grozić będzie podjęciem działań prawnych, jeśli osoba odmawia zakupu.

Dotychczas oszustwo to było dość popularne w USA ale nie w Kanadzie. Obecnie Kanadyjskie Centrum Zwalczania Nadużyć Finansowych (CAFC) połączyło siły z RCMP i Ontario Provincial Police, ponieważ coraz częściej tego typu oszustwa mają miejsce w Kanadzie.

CAFC doliczyło się 2000 ofiar oszustwa “na fiskusa”. Od stycznia 2014 wypłaciły one oszustom udającym urzędników państwowych 6,2 mln dolarów z tytułu “zaległych podatków”. Śledczy twierdzą, że tylko 5% przypadków zgłaszane jest na policję.

Hakerzy i oszuści są coraz bardziej kreatywni, wyrafinowani i wytrwali. Liczą na nasz gorszy dzień i swoje szczęście. Są doskonale przeszkoleni i przekonujący. I wyjątkowo nachalni. Łatwo się nie poddają.

zz robo2