Spadochroniarze z Krakowa ćwiczą na Labradorze

Polacy w Kanadzie Top News luty 24, 2017 at 12:30 pm

zz goose bay2Spadochroniarze z 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa przybyli do Kanady, aby uczestniczyć w ćwiczeniach Northern Sojourn-17. Wyzwanie jest spore, zwłaszcza, że średnia temperatura w ciągu dnia wynosi tam ok. -30 st.C.

Do udziału w szkoleniu wyznaczonych zostało szesnastu żołnierzy z kompanii rozpoznawczej 6. Batalionu dowodzenia z Krakowa. Ćwiczenia „Northern Sojourn”, które do tej pory prowadzone były pod kryptonimem „Northern Saper” odbywają się od 2 do 12 marca. Organizatorem przedsięwzięcia jest 5. Dywizja Kanadyjska.

Główna baza szkolenia znajduje się w miejscowości Happy Valley – Goose Bay na Labradorze, gdzie mieści się  baza wojskowa CFB Goose Bay.

W tym roku, oprócz kanadyjskich gospodarzy i Polaków, w ćwiczeniach biorą także żołnierze ze Stanów Zjednoczonych. Po przybyciu do bazy spadochroniarze są wyposażani w dodatkowy sprzęt i uzbrojenie, spełniające wymogi przetrwania w warunkach arktycznych.

Celem wspólnego szkolenia w ramach Northern Sojourn-17 jest nabycie i doskonalenie umiejętności przetrwania oraz prowadzenia działań taktycznych w warunkach arktycznych.

W centrum Goose Bay

W centrum Goose Bay