Większość Kanadyjczyków nie ufa rządowi. Po raz pierwszy od 17 lat

Kanada Top News luty 25, 2017 at 4:00 pm

zz sondaWiększość Kanadyjczyków nie ufa rządowi. Po raz pierwszy od 17 lat

Złośliwi nazywają to “efektem Trudeau”. 

Najnowszy sondaż wykazuje, że po raz pierwszy od 17 lat więcej Kanadyjczyków nie ufa swojemu rządowi niż mu ufa.

Sondaż jest częścią globalnych badań zwanych Edelman Trust Barometer i wykazuje również głęboką nieufność do głównych instytucji i elit u prawie trzech na czterech Kanadyjczyków. Twierdzą oni, że mają większe zaufanie do rozmaitych nieoficjalnych danych i wycieków niż do informacji celowo publikowanych przez korporacje lub instytucje rządowe.

Pełne wyniki sondażu można znaleźć TUTAJ.

zz sondazSondaż Edelmana wykazuje, że ​​43 procent Kanadyjczyków ufa rządowi, podczas gdy 57 procent twierdzi, że mu nie ufa. 80 procent badanych mówi też, że czuje że “elity, które rządzą naszymi instytucjami nie są w kontakcie ze zwykłymi ludźmi”.

Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych, w narodzie często bardziej nieufnym niż Kanadyjczycy wobec władz, 52 procent ufa rządowi. Jest to wzrost w stosunku do badań w 2015 roku, kiedy administracji Baracka Obamy ufało 44 procent obywateli.

W Kanadzie taka wolta w opinii publicznej nie wystąpiła od 17 lat, od kadencji rządu liberalnego premiera Jeana Chrétiena. Nawet wśród tych, którzy wyrażali ogólne zaufanie do rządu, Kanadyjczycy są nieprzekonani co do jakości ich obecnego kierownictwa. 61 procent badanych zgodziło się z tezą “nie mam pewności, czy nasi obecni liderzy będą w stanie skutecznie rozwiązać problemy naszego kraju.”

Z sondażu wynika m.in., że Kanadyjczycy również wydają coraz mniej ufać swoim instytucjom. 70 procent mówi, że wierzy bardziej oświadczeniom konkretnych osób niż instytucji, a 74 procent stwierdza, że bardziej ufa “wyciekom” niż oficjalnie wydanym komunikatom.

Niektóre media próbują obwiniać prezydenta Donalda Trumpa za spadek notowań premiera Trudeau w oczach opinii publicznej. Inne zarzucają liberalnemu premierowi uwikłanie w wiele nieetycznych skandali, jak np.  jego niewyjaśniona obecność na imprezach Trudeau Foundation, gdzie był przedmiotem lobbingu milionerów, albo przelot prywatnym helikopterem na wyspę na Bahamach, gdzie Trudeau był na Sylwestra gościem Agi Khana, przywódcy muzułmańskiej sekty Ismaili.

Fundacja Pierre’a Trudeau wspiera wiele wysiłków humanitarnych na całym świecie. Prowadzi również luksusowe zbiórki pieniędzy w celu przyciągnięcia darczyńców, w których uczestniczy premier. Regulaminy Partia Liberalna zabraniają jednak lobbowaniu premiera na takich przyjęciach.  Trudeau odpowiedział na krytykę jego obecności na nich, przyznając się do dyskusji o polityce z darczyńcami, ale twierdzi, jego obecność była niezbędna do “tworzenia wzrostu gospodarczego dla klasy średniej”.

Z kolei jego noworoczna wizyta na wyspie miliardera Agi Khana okazała się znacznie groźniejszym skandalem i jest obecnie przedmiotem bezprecedensowego dochodzenia etycznego przeciwko Trudeau, który powiedział dziennikarzom że “nie widzi w tym żadnego problemu.”

Dochodzenie w sprawie tej wizyty wszczęła komisarz ds. konfliktu interesów i etyki Mary Dawson. Bada ona również sprawę otrzymywania przez Agę Khana milionów dolarów od rzadu federalnego na różne projekty pomocy zagranicznej. Fundacja Agi Khana otrzymała na przykład 55 mln na realizację projektu pomocy humanitarnej w Afganistanie w roku 2016.