Usunięto krzyż z wiekowego szpitala

Kanada Series Top News luty 27, 2017 at 4:00 pm

szpitalMimo protestów personelu oraz pacjentów administracja Szpitala Najświętszego Sakramentu w mieście Québec usunęła krzyż, który wisiał tam od chwili otwarcia placówki w roku 1927.

Rzecznik prasowy szpitala, Pascale Saint-Pierre, potwierdził, że krzyż na pewno nie powróci do szpitala.

Dyrekcja twierdzi, że podejmując decyzję o usunięciu krzyża posiłkowała się decyzją Sądu Najwyższego Kanady, który zakazał aktów wiary w przestrzeni publicznej nie zezwalając tradycyjną modlitwę, jaka była odmawiana przed posiedzeniami rady miejskiej w Saguenay.

Rozczarowania antykatolickim zachowaniem administracji Hopital St-Sacrement nie ukrywał biskup sufragan Québecu, Marc Pelchat. - Ta instytucja jest dziedzictwem naszej historii religijnej, w dodatku szpital jest pod wezwaniem Najświętszego Sakramentu i został ufundowany przez Siostry Miłosierdzia - zadeklarował rozżalony hierarcha. Wskazał, że “nie możemy wymazywać przeszłości” i że „prawo nie zobowiązuje placówki do pozbycia się krzyża”.

Biskup zaznaczył, iż wierzy, że dyrekcja cofnie decyzję.

 Duchowny  zaproponował także, by obok krucyfiksu umieścić tablicę informującą o historycznym i patrymonialnym charakterze jego symbolu.