Zbyt mało kurczaka w kurczaku

Rynek Series Top News marz 1, 2017 at 4:00 pm

zz subwayPrzeprowadzone testy DNA wykazały, że w kanapkach sieci Subway kurczak może składać się głównie z białka roślinnego.

Telewizja publiczna CBC przeprowadziła dziennikarskie śledztwo dotyczące zawartości kurczaka w kurczaku w kilku popularnych sieciach fast food.

Reporterzy konsumenckiego programu “Marketplace” zlecili więc badania genetyczne mięsa z kanapek najpopularniejszych sieci. Wybrali Subway, McDonald’s, A&W, Tim Horton’s i Wendy’s. Z wyjątkiem jednej sieci, “ilość kurczaka w kurczaku” oscylowała w granicach od 85 do 90 proc.

Wyniki Subway’a tak mocno odstawały od reszty, że dziennikarze zdecydowali się je powtórzyć w laboratoriach Trent University.

Zlecili biopsję pięciu świeżo upieczonych kawałków mięsa na kanapkę i pięciu panierowanych paluszków z kurczaka. Zdumienie wzbudził wynik testu kawałków z kanapek sieci Subway – Oven Roasted Chicken Sandwich i Sweet Onion Chicken Teriyaki.

W kawałku z pierwszej kanapki znaleziono 53,6% DNA kurczaka, a w kawałkach kurczaka z drugiej kanapki było 42,8% kurczaka. Resztę zawartości stanowiła soja i przyprawy.

100 proc. możliwe jest tylko u świeżego kurczaka prosto od rzeźnika. Dodawanie przypraw, przetwarzanie w zakładzie mięsnym, czy marynowanie, musi obniżyć wynik, dlatego okolice 90 proc. w większości sieci nie są zaskoczeniem. To, co znaleziono w Subway’u, już jest. Firma nie zgadza się z rezultatem badań.

Subway Kanada nie może potwierdzić prawdziwości wyników tych badań laboratoryjnych. Jakkolwiek, jesteśmy zaniepokojeni informacjami odnośnie proporcji soi do mięsa. W panierowanych paluszkach i pieczonym kurczaku nie powinno być jej więcej niż 1 proc. Soja w tych produktach służy za stabilizator i źródło wilgoci. Wszystkie nasze produkty z kurczaka są robione ze 100 proc. białego mięsa, po wcześniejszym marynowaniu, pieczeniu lub grillowaniu. Nasze produkty podlegają regularnym badaniom jakości. Zajmiemy się tą sprawą i porozumiemy z dostawcami, aby zapewnić kurczaka jedynie najwyższej jakości - tłumaczy firma.