150 lat Kanady – Galowy Koncert Maestro Rozbickiego

Notatnik kulturalny marz 6, 2017 at 5:53 pm

Rok 2017 to okrągłe, 150 urodziny Kanady, a co za tym idzie – okazja do świętowania, celebrowania i imprezowania w różnych wymiarach i na różne sposoby. Także te związane z kulturą i sztuką.

Żyjąc w społeczeństwie wielokulturowym mamy szansę czerpać z wielu talentów, tradycji i stylów. W tę właśnie kulturową mozaikę sięga Maestro Andrzej Rozbicki, pracując obecnie ze swoją Celebrity Simphony orchestra nad Wielkim Galowym Koncertem Urodzinowym Kanady. Idea uczczenie 150 lat istnienia państwa kanadyjskiego opiera się na przedstawieniu muzyki „od morza do morza”, czyli, jak Kanada szeroka – od Atlantyku do Pacyfiku, z uwzględnieniem wpływów prowincji i terytoriów północnych „the True North, strong and free!” Do udziału w tym uroczystym wydarzeniu Rozbicki zaprosił, jak zawsze, świetnych solistów scen europejskich i północnoamerykańskich. Dwa największe nazwiska na afiszach do gwiazda londyńskiego Covent Garden i madryckiej La Scali Krystian Adam Krzeszowiak, oraz solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu Anna Lasota.

Krystian Adam Krzeszowiak, tenor urodzony w Jaworze, jest jednym z najlepiej rokujących polskich śpiewaków: obok wspomnianych La Scali i Covent Garden, występował w Carnegie Hall, Philadelphia Opera Company, Peking Opera Company i innych prestiżowych salach koncertowych; nagrywał dla Sony, Warnera i Deutsche Grammophon. Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie prof. Bogdana Makala, studiował w mediolańskim Conservatorio G. Verdi u prof. Rity Orlandi-Malaspiny i Accademia Internazionale della Musica di Milano. Zadebiutował w operze ‚’Cyrulikiem Sewilskim’’ Rossiniego (w roli hrabiego Almavivy) w Gliwickim Teatrze Muzycznym. W światowej prasie Krystian Adam zbiera rewelacyjne recenzje: pisał o nim „The New York Times”, „The Telegraph” czy „The Guardian”.

Anna Lasota jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego prof. M. Krzyńskiej w 2008 roku). Umiejętności doskonaliła w ramach mistrzowskich kursów interpretacyjnych. Laureatka wielu konkursów i festiwali, otrzymała m.in. statuetkę FLISS 2012, przyznawaną przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki – „za błysk talentu wokalnego i scenicznego, za swobodę i błyskotliwość prezentacji wokalnych, oraz za poruszające kreacje muzyczne i teatralne…” Od 2008 związana z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, artystka prowadzi także indywidualną działalność koncertową.

Obok polskich gwiazd usłyszymy największe wschodzące talenty kanadyjskie: wystąpi urodzony w Moskwie, finalista „Russia’s got talent”, tenor Stanislas Vitort, tworzący w gatunku Indie artysta Arthur Wachnik, młodziutka Martina Ortiz-Luis, która zasłynęła mistrzowskim wykonaniem kanadyjskiego hymnu dla NHL’s Toronto Maple Leafs oraz znane już polskiej publiczności Viva Trio.

W repertuarze koncertu znalazły się między innymi: pełna radości życia “Victoria” Wojciecha Kilara, kultowy utwór „This Land is Your Land” Woodiego Guthrie, oraz znany wszystkim Kanadyjczykom motyw „Hockey Night in Canada”. Nie zabraknie także utworów najsłynniejszych kanadyjskich piosenkarzy, bardów i poetów – Bryana Adamsa, Celine Dion, Paula Anki, Michaela Buble, Davida Fostera czy Leonarda Cohena. Rozbicki odchodzi po raz kolejny od sztywnej tematyki stricte operowej i operetkowej, kierując się w stronę brzmień nie tylko rozrywkowych, ale i rdzennych – kowbojskiego stampede w Calgary po rybackie pieśni wschodniego wybrzeża, by w pełni pokazać różnorodność kulturową i etniczną Kanady. W podróży przez muzyczne horyzonty towarzyszyć będzie nam także ponad 150 osobowy chór Toronto Catholic District School Board oraz 45 muzyków Celebrity Simphony Orchestra, tancerze, feeria świateł i efektów specjalnych.Szykuje się piękna urodzinowa impreza!

Koncert „Maestro Rozbicki’s Canada Birthday Gala” rozpocznie się 29 kwietnia 2017 o 7pm w Christian Performing Arts Centre przy 1536 The Queensway w Toronto.

Bilety i informacje: tel. 416-255-0141 lub na stronie: www.rozbicki.com