Kanada aborcyjnym liderem na świecie

Kanada Series Top News marz 9, 2017 at 10:00 am

aatrudeau

Justin Trudeau z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet ogłosił, że Kanada przeznaczy 650 milionów dolarów na opiekę zdrowotną i prawa reprodukcyjne (eufemizm aborcji) kobiet na świecie.

Pieniądze te mają wspierać projekty, które zapewnią edukację seksualną, poprawia opiekę zdrowotną nad kobietami i wzmocnią antykoncepcję. Lwia część środków zostanie przeznaczona na zapobieganie przemocy seksualnej, okaleczaniu żeńskich narządów płciowych w niektórych krajach oraz na wspieranie prawa kobiet do bezpiecznej i legalnej aborcji.

Fundusze na te cele decyzją liberalnego rządu Kanady zostały podwojone w stosunku do sum, jakie dotychczas Kanada przeznaczała na te cele.

Informując o decyzji władz Kanady, premier Trudeau powiedział, że na całym świecie kobiety i dziewczęta narażone są na przemoc seksualną, na brak odpowiedniej edukacji w tym względzie i ubóstwo środków antykoncepcyjnych.

- To nie jest tylko tragedia tych kobiet, ale stracona szansa dla wielu krajów, które mogą w znacznym stopniu skorzystać na poprawie warunków życia kobiet – powiedział Trudeau w swoim wystąpieniu z okazji Dnia Kobiet w budynku rządowym naprzeciwko Parliament Hill.

Trudeau podkreślił, że żądania feministek, by kobiety i dziewczęta miały takie same prawa do wyboru z kim chcą założyć rodzinę i czy chcą urodzić dziecko, muszą być respektowane. Premier podkreślił, że Kanada zobowiązała się do podjęcia wiodącej roli na świecie w walce o zapobieganie ryzykownych aborcji i promowania jej legalności i powszechnej dostępności.

Jak podkreślają obserwatorzy przemówienie premiera Kanady kontrastowało z niedawną decyzja prezydenta USA, Donalda Trumpa o zablokowaniu państwowych funduszy na organizacje, które wspierają usługi aborcyjne. Decyzja władz Kanady ma wypełnić tę lukę, która szacowana jest na 600 milionów dolarów przeznaczanych wcześniej przez rząd USA dla kobiecych organizacji międzynarodowych.

————————–

Komentarz

Wieść o przeznaczeniu tak pokaźnych sum z funduszy publicznych na tego typu cele oburzył żonę piszącego tę notkę, która kilka dni temu dowiedziała się od swojego lekarza ginekologa, że władze zredukowały częstotliwość testów cytologicznych u kobiet. Obecnie badania te przeprowadzane są raz na trzy lata, podczas gdy – zdaniem lekarza – od pewnego wieku powinny być przeprowadzane raz w roku. Te ograniczenia niosą ze sobą większe ryzyko późnej diagnozy raka szyjki macicy.

Może więc pan premier Justin Trudeau, zanim zabierze się za promowanie aborcji i antykoncepcji na świecie, zanim zacznie brylować w światowych mediach, pomyśli o kanadyjskich kobietach i ich zdrowiu.