Shell sprzedaje kanadyjskie piaski roponośne

Rynek Top News marz 9, 2017 at 12:30 pm
Wydobycie ze złóż Shella w pobliżu Fortu McMurray w Albercie

Wydobycie ze złóż Shella w pobliżu Fortu McMurray w Albercie

Supergigant naftowy, koncern Royal Dutch Shell uzgodnił sprzedaż w złożach piasków roponośnych w Kanadzie w dwóch transakcjach o łącznej wartości netto 7,25 mld USD.

Canadian Natural Resources Ltd. odkupi 100 proc. udziałów Shella w złożu Peace River oraz 50 proc. udziałów w Athabasca Oil Sands Project za 8,5 mld USD. Canadian Natural Resources to jedna z największych kanadyjskich firm energetycznych i lider w segmencie piasków roponośnych, z kapitalizacją sięgającą 35 mld dolarów.

W odrębnej transakcji  Shell i Canadian Natural wspólnie przejmą Marathon Oil Canada Corp., który ma 20 proc. udziałów w złożu Athabasca, za 1,25 mld USD w gotówce.

W efekcie obu transakcji wpływy netto koncernu Shell wyniosą 7,25 mld dolarów.

zz shell2Po finalizacji transakcji Canadian Natural Resources przejmie funkcję operatora projektu AOSP, natomiast Shell pozostanie operatorem instalacji usprawnienia ropy Scotford i projektu składowania CO2 Quest, zlokalizowanych w sąsiedztwie należących w 100 proc. do spółek zależnych Shell rafinerii i kompleksu chemicznego Scotford. Dzięki temu Shell ma nadzieję maksymalizować wartość swojego kanadyjskiego biznesu downstream. Umowy powinny zostać sfinalizowane w połowie 2017 roku.

Oprócz gotówki i akcji Canadian Natural Resources, dezinwestycja uwzględnia dodatkowe umowy dotyczące własności intelektualnej o wartości do 285 mln dolarów i długoterminowy kontrakt na dostawy surowca dla rafinerii Scotford.

Shell podkreśla, że nadal posiada znaczące aktywa w Kanadzie, takie jak projekty łupkowe Duvernay i Montney, a także działalność rafineryjną, chemiczną i gazową w projekcie LNG Canada.