Wytwórnia wibratorów zapłaci za gromadzenie informacji o klientach

Nowości Top News marz 14, 2017 at 4:00 pm

zz wytwornia3Kanadyjska firma Standard Innovation z Ottawy ma zapłacić klientom po 10 tys. dol. odszkodowania za to, że gromadziła intymne informacje o nich bez ich zgody.

Wyrok w tej sprawie z powództwa zbiorowego wydał amerykański sąd generalny.

Wszystko jednak rozpoczęło się od pozwu mieszkanki stanu Illinois, która we wrześniu 2016 roku wykazała, że spółka gromadziła informacje o użytkownikach sprzedawanych wibratorów.

Standard Innovation wykorzystywał do tego aplikację We-Connect na smartfony, która oficjalnie służyła do sterowania urządzeniem. Pozwalała jednak także na gromadzenie przez firmę danych o tym czyje urządzenie jest wykorzystywane, kiedy i w jakich okolicznościach. Na przykład wibratory typu We-Vibe 4 można było obsługiwać zdalnie smartfonem, dzięki czemu pary mogły stymulować się wzajemnie w dowolny sposób na odległość.

zz wytwornia2Sąd zdecydował, że Standard Innovation zapłaci karę w wysokości 3.75 mln dol. amer. Nakazał przy tym spółce informowanie użytkowników wibratorów o gromadzeniu danych i zakazał jej identyfikowania takich osób.

Klienci, którzy korzystali z aplikacji pozwalającej na sterowanie urządzeniem przed 26 września 2016 roku mają dostać od spółki odszkodowanie do 10 tys. dol. amer. Ci, którzy kupili wibrator, ale nie korzystali z aplikacji, mają dostać do 199 dol. odszkodowania. W sumie około 300 tysięcy osób weszło w posiadanie wibratorów tej firmy, z czego 100 tysięcy wykorzystywało aplikację We-Connect.

Sprawa naświetliła przy okazji coraz bardziej narastający problem dotyczący tego, że na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń zyskujących możliwość przechwytywania, przechowywania i przekazywania informacji. Stale rozwijający się tzw. Internet przedmiotów (IoT) obejmuje obecnie ponad 6,4 miliarda rozmaitych urządzeń sterowanych przez Internet – od paneli słonecznych po lodówki, ekspresy do kawy czy – jak się okazuje – nawet seks-zabawki.

zz wytworniaOczekuje się, że do roku 2020 liczba ta wzrośnie do 20,8 mld sztuk, z wyłączeniem tabletów, telefonów komórkowych i komputerów.