Dziura na dziurze dziurę pogania

Lokalnie Top News marz 15, 2017 at 10:00 am

dziury4

Tegoroczna zima w Toronto jest łagodniejsza niż w poprzednich latach. Paradoksalnie oznacza to, że na jezdniach tworzy się więcej dziur.

 Trevor Tenn

Trevor Tenn

- Od stycznia miasto musiało załatać 21 tysięcy więcej dziur w drogach niż przed rokiem – mówi Trevor Tenn, szef operacji drogowych Toronto – Choć i w poprzednich latach nie mogliśmy narzekać na brak pracy.

Nawierzchnia dróg jest w lepszej kondycji, gdy temperatura (ujemna lub dodatnia) utrzymuje się przez dłuższy czas. Najgorsze są częste zmiany ciepłoty powietrza – zamarzanie i odmarzanie nawierzchni. Wtedy zamarzająca woda rozsadza cząstki bitumiczne i po pewnej liczbie takich cyklów asfalt kruszeje. Ppowstają dziury i wyboje.

Według urzędników miejskich naprawa każdej dziury kosztuje średnio 25 dolarów. Wymaga to pracy co najmniej dwóch osób przez 15-20 minut.

Tenn mówi, że mieszkańcy Toronto złożyli w tym roku o 48 procent więcej doniesień o dziurawych drogach niż w ubiegłym roku. Ekipy miejskie starają się, aby od chwili otrzymania zgłoszenia do naprawy drogi nie minęło więcej niż cztery – pięć dni.

Cieplejsza aura ma też swoje dobre strony. Choć dziur jest więcej, to miejskie załogi mogą lepiej się skupić na swojej pracy i naprawie uszkodzeń.

Michael Tavares

Michael Tavares

Najbardziej z powodu dziur na drogach cierpią samochody. Michael Tavares, mechanik samochodowy mówi, że różnicę w ilości dziur w drogach widać w jego warsztacie. W każdym tygodniu ma co najmniej czterech klientów z naprawami opon, amortyzatorów i przegubów, które najczęściej ulegają uszkodzeniu. Niestety niektóre uszkodzenia mogą kosztować setki dolarów.

Pan Tavares mówi, że kierowcy przede wszystkim powinni jeździć wolniej, starać się omijać dziury, a jak już ich ominąć nie mogą zwalniać tak, by przez przeszkodę przejechać łagodnie nie narażając samochodowych mechanizmów na zbyt duże stresy.

Na stronie internetowej Urzędu Miejskiego dowiadujemy się, że zatykanie dziur w jezdniach każdego roku kosztuje miasto około 6 milionów dolarów.