Słodkiego, miłego życia…

Notatnik kulturalny marz 15, 2017 at 6:30 am

Nie trzeba być znawcą muzyki rozrywkowej, by kojarzyć przynajmniej kilka utworów zespołu Kombi. Trzeba jednak sporo dociekliwości, żeby zrozumieć zawiłe KOMBInacje, głównie personalne, przez które przechodziła ta legendarna grupa.

Dla przypomnienia, krótka powtórka z historii – zespół został założony w 1969 przez Sławomira Łosowskiego. Początkowo funkcjonował pod nazwą Akcenty, od połowy lat 70. jako Kombi. Uważany za sztandarowy dla Muzyki Młodej Generacji, ukształtował swój, oparty najpierw o rockowe gitarowe brzmienia, w później już głównie o instrumenty klawiszowe, oryginalny styl, najczęściej oklejany metką elektro-popu. W latach 80. utwory takie jak „Słodkiego, miłego życia”, „Black and White”, „Królowie życia” czy „Nasze Rendez-vous” gościły nie tylko na szczytach list przebojów, ale na każdej niemal potańcówce czy prywatce.

Lata 90 tak dla Kombi, jak i wielu innych zespołów, okazały się chude, a o dużych zmianach zadecydował wyjazd wokalisty i gitarzysty Grzegorza Skawińskiego do USA, gdzie podczas koncertu w Chicago, zobaczył na żywo wirtuozów gitary. „Obok mnie rozgrzewali się Paul Gilbert, Vinnie Moore i Steve Vai” – wspomina Grzegorz w swojej biografii na oficjalnej stronie internetowej. „Strasznie mi wtedy dowaliło. Powiedziałem sobie, że nie tylko tak chcę, ale muszę tak grać”. I trudno się dziwić, bo miłość do gitary rosła w Skawińskim od dzieciństwa, ponoć pierwszą zrobił samodzielnie ze starej deski od łóżka, którą zeżarły korniki.

Będąc w USA zaczął poważnie myśleć o odejściu z Kombi i założeniu własnej kapeli, w której mógłby dać upust swojej fascynacji ciężkim, rockowym brzmieniem. Wraz ze Skawińskim z Kombi odszedł basista Waldemar Tkaczyk, kolega ze szkolnej ławy i wieloletni przyjaciel, z którym w 89’ założył Skawalkera. Działalność Kombi zawieszono.

Po wydaniu drugiej płyty („Sivan”), w plebiscycie magazynu muzyków Gitara i bas w 1993 roku Grzegorz Skawiński został Najlepszym Gitarzystą w kategorii rock, a wśród Metalowców i Gitarzystów Akustycznych znalazł się na trzecim miejscu. Rok później zdeklasował rywali i wygrał aż w trzech konkurencjach: Gitarzysty Roku, Gitarzysty Rockowego i Gitarzysty Akustycznego, album Sivan zwyciężył jako Płyta Rockowa. Mimo sukcesów album nie sprzedawał się, jak tego oczekiwano. Z pojawieniem się na polskiej rockowej scenie wyszczekanej, zbuntowanej Agnieszki Chylińskiej powstała grupa O.N.A, która grała do 2003 odnosząc spory sukces.

Gra i trąbi zespół Kombii
Po rozpadzie O.N.A Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk i Jan Pluta postanowili reaktywować Kombii. Udało się dzięki charyzmie, sile przebicia i wyczuciu rynku, które zawsze cechowały Skawińskiego. W nowej odsłonie Kombii po raz pierwszy wystąpiło w Wiśle, na specjalnie zaproszenie fundacji prowadzonej przez Adama Małysza. Do dziś kapela nagrywa nowe płyty, tworzy i koncertuje. Poza tym Skawiński postawił na przyjaźń – i tak w 2016 ruszyli z Waldkiem w Polskę, w jubileuszową trasę koncertową, świętując na scenie 40 lat wspólnej pracy artystycznej.

681ca34a7bMega Tour: Skawiński & Tkaczyk i Goście
Po raz pierwszy popularność przywiodła Kombii za ocean w 2005. Koncertowali kilkakrotnie dla Polonii amerykańskiej i kanadyjskiej, a dziś wracają do nas po raz kolejny, ze wspomnianym koncertem jubileuszowym, by pokazać cztery dekady efektów współpracy swojego kultowego już duetu.

Utwory, które zagrają, to największe hity Kombi, Skawalkera i O.N.A., a także nowe, bardziej współczesne kawałki. Na swoim fejsbukowym fanpejdżu Skawiński napisał kilka dni temu: „Piszę do Was w mroźny poranek. Jesteśmy z kapelą na trasie po USA i Kanadzie… Za nami 3 z 15 koncertów … Przyjęcie publiczności znakomite, cała nasza ekipa pracuje na najwyższych obrotach… Za nami New York i New Jersey … przed: Boston, Filadelfia, Chicago, Toronto, Winnipeg, Calgary, Edmonton, Vancouver, Seattle, San Francisco, San Diego, Los Angeles…”

U nas, dzięki MAK Entertainment, Kombii zobaczyć, a przede wszystkim usłyszeć, możecie już w najbliższą niedzielę, 19 marca, w 6:00pm w Polskim Centrum Kultury. Być może to ostatnia okazja na sentymentalną podróż w czasy własnej młodości, bo po rozpadzie Budki Suflera, w niejasnej sytuacji Bajmu, jedynie Perfect i Kombii właśnie wciąż jeszcze grają, jak za dawnych lat.
Bilety w stałych punktach sprzedaży ($58 oraz $52). Więcej informacji pod numerem: 416-371-8972
Tylko na www.bejsment.com bilety w zniżkowej cenie ($48).

/kc/