Złodziej? Szpieg Putina? Młody przedsiębiorca?

Lokalnie Series Top News marz 16, 2017 at 6:00 am
Karim Baratov

Karim Baratov

Kanadyjczyk kazachskiego pochodzenia został aresztowany jako jeden z podejrzanych w gigantycznej aferze hackerskiej, w której sporą rolę odgrywali agenci reżimu Władimira Putina.

22-letni Karim Baratov, wiodący niezwykle luksusowe życie został zatrzymany w swoim domu w Ancaster we wtorek rano. Była to odpowiedź kanadyjskiej policji na list gończy wystawiony przez amerykańskie władze śledcze.

- Naszym zadaniem było odnaleźć i aresztować jednego z ludzi zamieszanych w to przestępstwo – powiedział rzecznik policji, Mark Pugash – Zrobiliśmy to bezpiecznie, bez incydentów.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i sędzia z Kalifornii wystawili list gończy za Baratovem i trzema innymi osobami oskarżając je o włamania komputerowe, szpiegostwo gospodarcze i inne przestępstwa. Dwie z tych osób są – zdaniem władz amerykańskich – funkcjonariuszami rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Baratov i jego wspólnicy włamali się do systemów informatycznych Yahoo i skradli informacje na temat przeszło 500 milionów kont użytkowników popularnego portalu internetowego. Następnie wykorzystując te dane uzyskali dostęp do zawartości konta w Yahoo, Google i innych dostawców poczty elektronicznej, w tym kont dziennikarzy rosyjskich, amerykańskich, rosyjskich urzędników państwowych i pracowników sektora prywatnych finansów, transportu i innych wrażliwych informacji.

- Jeden z oskarżonych wykorzystywał też skradzione dane dla osobistego zysku wykorzystując w tym celu numery kart kredytowych – powiedział Pugash.

Baratov został zatrzymany na podstawie umowy o ekstradycji. Pojawił się w sądzie w Hamilton w środę rano. Jego sprawa została jednak odłożona do piątkowego popołudnia, kiedy rozprawa odbędzie się w formie wideokonferencji, a uczestniczyć w niej mają urzędnicy wymiaru sprawiedliwości USA.

Ulubionym samochodem Boratova byl Aston Martin

Ulubionym samochodem Boratova byl Aston Martin

Le Mike, właściciel firmy czyszczącej samochody „All In Detailings” z Mississaugi mówi, że Baratov był jego stałym i częstym klientem.

- Przyjeżdżał swoimi luksusowymi samochodami, które czyściliśmy. Nie mówił czym się zajmuje, wspominał tylko, że pracuje przy komputerach – opowiada Mike – Był znany w środowisku samochodziarzy, ale nikt z nich nie wiedział nic na temat jego życia. Był bardzo skryty.

Baratov kolekcjonował drogie samochody, kupował je, sprzedawał. Najczęściej jeździł samochodem Aston Martin.

Dom Baratova przy Chambers Drive w Ancaster

Dom Baratova przy Chambers Drive w Ancaster

Na swojej stronie na Facebooku chwali się swoimi licznymi samochodami stojącymi przed jego domem przy Chambers Drive w Ancaster. Są to kabriolet Aston Martin. Mercedes S500, czarny kabriolet Lamborghini i Porsche.

Baratov nie skończył w Kanadzie szkoły średniej. Na Facebooku napisał, że został ze szkoły usunięty, bo powiedział do swojej byłej dziewczyny, że ją zabije. Potraktowano to poważnie jako grożenie śmiercią. „Był to oczywiście żart” – napisał. Stwierdził przy tym, że wydalenie ze szkoły pozwoliło mu na „pracę nad swoimi projektami on-line przez 24/7”.

W Internecie Baratov przedstawia siebie jako przedsiębiorcę, programistę i web developera.

Żaden z zarzutów wobec Baratova nie został udowodniony w sądzie. W przypadku uznania go winnym, grozi mu kara do 27 lat więzienia.