Nie chcą cię chwalić? Pochwal się sama! Najlepiej w mediach za cudze pieniądze

Lokalnie Top News marz 18, 2017 at 6:00 am
Generalny Audytor Ontario, Bonnie Lysyk

Generalny Audytor Ontario, Bonnie Lysyk

Generalny Audytor Ontario, Bonnie Lysyk nie ma litości dla liberalnego rządu Ontario.

Wytyka mu, że za pieniądze podatników realizuje kampanie reklamowe mające na celu promocję rządu, a nie informowanie obywateli o jego działaniach.

Lysyk nawiązuje do obecnej kampanii, w której rząd mówi o zamiarze obniżenia rachunków za elektryczność, a w praktyce promuje gabinet Kathleen Wynne.

Jako przykład takiej działalności Lysyk wskazuje na reklamy nadawane w stacjach radiowych w całej prowincji, które informują, że już wkrótce mieszkańcy Ontario otrzymają ulgę w opłatach za energię elektryczną przeciętnie o 25%, a dotychczasowe podwyżki rachunków były wynikiem przede wszystkim inflacji w przeciągu ostatnich czterech lat.

Premier Ontario wygwizdywana na spotlkaniach z mieszkańcami Ontario za swoją politykę energetyczną usiłuje poprawić swój wizerunek.

Premier Ontario wygwizdywana na spotlkaniach z mieszkańcami Ontario za politykę energetyczną usiłuje poprawić swój wizerunek.

- Ontario zainwestowało znaczne sumy w ekologicznie czystą i niezawodną energię – mówi narrator w jednej z reklam – Doprowadziło to do podwyżki rachunków, które stały się trudniejsze do zapłaty. Usłyszeliśmy was i podjęliśmy działania, aby wprowadzić uczciwy program energetyczny.

Opozycyjna partia Konserwatystów wskazuje, że prawdziwym celem reklamy nie jest poinformowanie słuchaczy, ale podniesienie wiarygodności rządu w oczach wyborców w czasie, gdy wzrasta ich gniew związany z rosnącymi kosztami energii elektrycznej.

Do tego stanowiska przychyla się Audytor Generalny, Bonnie Lysyk, która stwierdziła, że taka reklama nie mogłaby się ukazać w przypadku obowiązywania starych przepisów dotyczących reklam sponsorowanych przez rząd. Przepisy te jednak zostały zmienione przez gabinet Kathleen Wynne w 2015 roku. Lysyk wyraziła przy tym w zawoalowany sposób dezaprobatę dla takiego postępowania obecnego rządu.

Rzecznik ministra energii Glenna Thbeaulta odrzucił te zarzuty i stwierdził, że reklamy te tylko informują ludzi, gdzie mają na temat nadchodzących zmian zaciągnąć więcej informacji

Bonnie Lysyk w swoim ostatnim raporcie bardzo skrytykowała rząd za zmianę przepisów o reklamach finansowanych przez rząd, że dzięki temu władze wyrzucają miliony dolarów z pieniędzy podatników na kryptoreklamę partii sprawującej władzę.

- Rząd otworzył szeroko drzwi dla takich praktyk – stwierdziła pani Audytor.

Większość z reklam, na które rząd wydał ponad 50 milionów dolarów, miała tak naprawdę na celu pozytywna prezentację rządu, a nie informowanie odbiorców o jego działaniach – uważa Audytor.

Patrick Brown

Patrick Brown

Lider Partii Konserwatywnej w Ontario, Patrick Brown napisał w piątek do Prezesa Skarbu, Liz Sandals, która kontroluje wydatki rządowe.

„Wasz rząd nie ma prawa wydawać ciężko zarobionych pieniędzy podatników na kryptoreklamy, w których reklamujecie swoje plany, które nawet jeszcze nie zostały zgłoszone w Parlamencie i nie przeszły normalnej legislacyjnej procedury. (…) Obawiam się, że w rzeczywistości jedynym celem tych ogłoszeń jest poprawa wizerunku rządu w społeczeństwie.”