Wniosek przeciwko islamofobii przeszedł łatwo

Kanada Series Top News marz 24, 2017 at 4:00 pm
Iqra Khalid w gronie swoich współpracowników

Iqra Khalid w gronie swoich współpracowników

Kontrowersyjny wniosek M-103, złożony przez Iqrę Khalid potępia islamofobię i wszelkie formy dyskryminacji religijnej. Łatwo przeszedł w jawnym głosowaniu w Parlamencie stosunkiem głosów 201-91. 

Podczas debaty parlamentarnej w Izbie Gmin niektórzy Konserwatyści argumentowali, że ponieważ M-103 nie definiuje islamofobii, może to być pierwszy krok w kierunku ograniczenia w Kanadzie krytyki islamu. Inni twierdzą, że faworyzuję jedną religii wobec innych.

Premier Justin Trudeau i minister finansów Bill Morneau nie byli obecni podczas głosowania.

Posłanka z okręgu Mississauga – Erin Mills, Iqra Khalid z Partii Liberalnej złożyła swój wniosek (projekt ustawy) w grudniu 2016 roku. Jest z zawodu prawniczką, pracowała wcześniej dla władz Mississaugi, a obecnie jest jedną z dwóch parlamentarzystek urodzonych w Pakistanie. Przyznała, że  otrzymała około 50 tysięcy e-mali, wśród których znalazły się również ”złe, okrutne i nienawistne”, a także groźby śmierci.

Ten w dużej mierze symboliczny wniosek wywołał wiele emocji i kontrowersji. Przyjęcie M-103 stało się przedmiotem ostrej reakcji ze strony prawicowych mediów w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, które przedstawiały M-103 jako akt prawny, który może być pierwszym krokiem do wprowadzenia prawa szariatu w Kanadzie. Krytycy obawiają się też, że M-103 znacznie ograniczy w Kanadzie krytykę islamu, a więc ograniczy wolność słowa i wypowiedzi.

Kanadyjskie Stowarzyszenie Wolności Obywatelskich stwierdziło jednak, że wniosek M-103 “nie ogranicza w żaden sposób wolności słowa”, jak to sugerowali niektórzy, z parlamentarzystami włącznie.

Krytycy obawiają się, że M-103 znacznie ograniczy w Kanadzie krytykę islamu, a więc ograniczy wolność słowa i wypowiedzi

Krytycy obawiają się, że M-103 znacznie ograniczy w Kanadzie krytykę islamu, a więc ograniczy wolność słowa i wypowiedzi

Wcześniej alternatywny projekt Torysów potępiający dyskryminację muzułmanów, ale także żydów, chrześcijan, sikhów, hinduistów i innych grup religijnych został odrzucony w zeszłym miesiącu głosami Liberałów. Wniosek Konserwatystów nie zawierał słowa “islamofobia”, co pozwoliło Liberałom na zarzut, że Konserwatyści starają się “rozwodnić” główny cel złożonego przez nich wniosku.

M-103 wzywa rząd do potępienia islamofobii, a parlamentarny komitet do spraw dziedzictwa, aby zbadał sposoby na zmniejszenie dyskryminacji religijnej i rasizmu systemowego. Ma na to 8 miesięcy.

M-103 stał się gorącym tematem w wyścigu przywództwo w Partii Konserwatywnej. Michael Chong był jedynym kandydatem PC na lidera, który zagłosował za wnioskiem i otrzymał oklaski od Liberałów, gdy tylko wstał z miejsca. (Wśród Konserwatystów “za” głosował także poseł Bruce Stanton). Przeciwni byli: Maxime Bernier, Andrew Scheer, Kellie Leitch, Steven Blaney, Brad Trost i Erin O’Toole. Inni kandydaci na lidera Konserwatystów Lisa Raitt i Deepak Obhrai nie byli obecni w Izbie, więc nie mogli głosować.

zz islam5Po głosowaniu kandydatka Kellie Leitch oznajmiła na Twitterze, że będzie walczyć z Liberałami “starającymi się uczynić ten wniosek prawem”.

Rona Ambrose i Lisa Raitt skrytykowały wniosek za użycie terminu “islamofobia”, który określają jako “kontrowersyjny”. Wielu konserwatywnych parlamentarzystów domaga się, by Liberałowie zdefiniowali islamofobię.

Sama Iqra Khalid, przedstawiła swoją własną definicję islamofobii jako “irracjonalnej nienawiści do muzułmanów prowadzącej do dyskryminacji”.

Posłowie Bloc Quebecois zgodnie głosowali przeciwko projektowi, podczas gdy Nowi Demokraci i Zieloni głosowali za przyjęciem.

Burmistrz Mississaugi Bonnie Crombe poparła wniosek M-103.

Opublikowane w czwartek wyniki badań sondażowni Angus Reid mówią, że 42% badanych Kanadyjczyków – gdyby było posłami – głosowałoby przeciwko wnioskowi, a tylko 29% za przyjęciem.

Pełną listę posłów biorących udział w głosowaniu nad M-103 i sposób w jaki głosowali – zamieścił “National Post” – TUTAJ.

Pełny tekst wniosku M-103 brzmi następująco:

Zdaniem Izby Gmin, rząd powinien: 

Uznać potrzebę hamowania rosnącego publicznego klimatu nienawiści i strachu. 

Potępić islamofobię i wszelkie formy systemowego rasizmu i dyskryminacji religijnej oraz wziąć pod uwagę petycję Izby Gmin e-411 i poruszone przez nią kwestie.

Zażądać, aby Stały Komitet ds. Dziedzictwa Kanady przeprowadził badania, w jaki sposób rząd mógłby opracować podejście administracji rządowej do redukcji lub eliminowania ogólnoustrojowego rasizmu i dyskryminacji religijnej, w tym islamofobii w Kanadzie, oraz zgromadzić dane do kontekstualizacji sprawozdań dotyczących przestępstw nienawiści, a także przeprowadzić ocenę potrzeb dotkniętych nimi społeczności. 

Komitet powinien przedstawić swoje ustalenia i zalecenia nie później niż 240 dni kalendarzowych od daty przyjęcia niniejszego wniosku, a w swoim raporcie Komitet powinien przedstawić zalecenia, które rząd może wykorzystać w celu lepszego odzwierciedlenia zapisanych praw i wolności w aktach konstytucyjnych, w tym Kanadyjskiej Karcie Praw i Wolności.