Największy diament w Ameryce wciąż czeka na nabywcę 

Kanada Top News marz 27, 2017 at 4:00 pm
Firefox

Foxfire

“Foxfire” – największy diament, jaki odkryto kiedykolwiek odkryto w Ameryce Północnej, pochodzi z Kanady!

Nieoszlifowany kamień ma ponad 187 karatów, a jego wartość szacowana jest na 10 milionów dolarów. Ma wielkość dorodnej truskawki.

Po znalezieniu ruszył w świat – w podróż po USA, Europie i Chinach, tak by wszyscy bogacze mogli go obejrzeć i ewentualnie zdecydować się na zakup.

“Foxfire” został znaleziony w miejscu, gdzie specjaliści nigdy nie spodziewali się żadnych większych okazów – w kopalni Diavik, zarządzanej przez koncern Rio Tinto Group. Kopalnia ta znajduje się w niedostępnej tundrze 210 kilometrów na południe od koła podbiegunowego na Terytoriach Północno-Zachodnich. Komunikacja z nią możliwa jest wyłącznie drogą lotniczą. W zimie temperatura spada tam do -50 stopni C.

Kopalnia Diavik podczas krótkiego arktycznego lata w 2006 roku

Kopalnia Diavik

Kopalnię diamentów założono tam dzięki temu, że 60 mln lat temu stopiona skała zwana kimberlitem wydostała się przez pęknięcia w ziemi i wybuchła nad powierzchnią, rozrzucając diamenty we wszystkich kierunkach. Z biegiem czasu, kamienie ponownie zostały zepchnięte w dół kanałami wulkanicznymi, pokrytymi poźniej lodowcami i ostatecznie wodą.

Wystawiony ostatnio na sprzedaż afrykański diament “Constellation” (813 karatów) został sprzedany za 63 mln dol. “Foxfire”  jest od niego o dwie trzecie mniejszy.

Wystawiony ostatnio na sprzedaż afrykański diament “Constellation” (813 karatów) został sprzedany za 63 mln dol. “Foxfire”  jest od niego o dwie trzecie mniejszy.

“Foxfire” ukrywał się tam, gdzie większość klejnotów na Terytoriach Północno-Zachodnich: pod dnem jeziora.

Od czasu kiedy kopalnia Diavik rozpoczęła działalność w roku 2003 ma na swoim koncie wydobycie z trzech szybów ok. 90 mln karatów diamentów! Przy czym zdecydowana większość z nich to drobnica – diamenty co najwyżej 6-ciokaratowe.

“Foxfire” wystawiony był ostatnio w nowojorskim Langham Place Hotel, a następnie trafił do Kensington Palace w Londynie, do Antwerpii i Tel-Avivu. Obecnie jest w Smithsonian National Museum of Natural History w Waszyngtonie, gdzie pozostanie do 2 kwietnia.

Kanadyjski diament ma swoją własną stronę: foxfirediamond.com

Największym na świecie diamentem jest znaleziony w 1905 roku w Afryce “Cullinan” (3106 karatów), który jednak rozdrobniono na mniejsze brylanty. Dwa z nich są klejnotami rodziny królewskiej.