Ale ziółko!

Porady babci Jelonki Series marz 28, 2017 at 7:43 pm

Przez ogrodników traktowany jest jak uciążliwy chwast praktycznie niemożliwy do wytępienia, natomiast doświadczeni zielarze cenią jego młode liście i łodygi, których moc zwłaszcza wiosną stawia na nogi ospałych, osłabionych i zbolałych. Małe zielone stopki wyrastają kiedy jest jeszcze chłodno i mało słońca. Właśnie zaczęły wychodzić z ziemi…podagrycznik 1

W Anglii zwany Goutweed (zioło artretyzmu),  w Holandii – Voeteuvelkruid (ziele diabelskiej stopki), a w Polsce  – podagrycznikiem lub kozią stopką. W średniowieczu był uprawiany przez mnichów w przyklasztornych ogrodach. Spożywano go by przeciwdziałać atakom podagry, która pojawiała się w wyniku obfitych uczt. Wśród chłopów stanowił natomiast jeden z nielicznych pokarmów, który przywracał wymęczonemu organizmowi siły witalne.W północno-zachodnich Niemczech podagrycznik jest zbierany na „zieloną zupę”, przy czym preferowane są młode liście oraz łodygi wraz z ogonkami liściowymi. Młode liście podagrycznika stanowią namiastkę szpinaku, często przygotowuje się z nich wiosenne sałatki.

Dotychczasowe badania naukowe dotyczące składu chemicznego podagrycznika wskazują, że roślina ta zawiera:

•olejki eteryczne, głównie limonen (ten sam co w cytrynie, ma właściwości bakteriobójcze) i felandren, który ma właściwości grzybobójcze,

•spore ilości witaminy C oraz prowitaminę A (karoten) do 12 mg  w 100 gramach,

•minerały: żelazo, miedź, mangan, wapń, magnez i potas,

•flawonoidy będące przeciwutleniaczami,

•saponiny, które mają właściwości moczopędne i wykrztuśne,

•żywice

Zastosowania podagrycznikapodagrycznik-93596

- Choroby reumatyczne i dna moczanowa

W medycynie tradycyjnej podagrycznik jest stosowany przede wszystkim w leczeniu chorób reumatycznych i dny moczanowej. Współczesne badania naukowe pokazują, że podagrycznik ma silnie działanie przeciwzapalne i przeciwreumatyczne. Używany jako herbata, wywar czy okład, jest w stanie wypłukać osadzone kryształy kwasu moczowego z artretycznych kończyn, obniżyć podwyższone wartości kwasu moczowego we krwi i tym samym uśmierzyć ból tym powodowany.

- Choroby układu pokarmowego

Podagrycznik może być stosowany w zaburzeniach funkcjonowania jelit przebiegających z przemiennymi zaparciami i biegunkami, przyspiesza także trawienie, więc mogą go stosować osoby odchudzające się.

- Choroby układu moczowego

Podagrycznik stosowany jest pomocniczo w kamicy nerkowej a także chorobach pęcherza moczowego.

- Oczyszczanie organizmu

Podagrycznik ma właściwości odtruwające i oczyszczające organizm, może być więc stosowany jako środek wspomagający wątrobę. Ze względu na właściwości moczopędne i fakt, że przyspiesza trawienie może być także stosowany w trakcie kuracji oczyszczających.

- Właściwości przeciwdrobnoustrojowepodagr

Liczne badania wykazały, że wyciągi z ziela podagrycznika (szczególnie wyciągi alkoholowe) hamują wzrost gronkowca złocistego czy pałeczki zapalenia płuc.

Podagrycznik posiada również działanie uspokajające, moczopędne, przeciwzapalne. Świeże liście przykładane na rany powodują szybsze ich gojenie się. Sokiem wyciśniętym z nich można nacierać miejsca ukąszeń przez owady (sprawdziłam na czarnych muszkach w ubiegłym roku – działa!)

Warto wspomnieć o kulinarnych zastosowaniach podagrycznika. W kuchni wykorzystuje się głównie świeże zbierane wiosną pędy, suszone ziele stosuje się także jako przyprawę. Ze świeżych, wiosennych pędów można przyrządzić sałatkę dodając młode liście mniszka lekarskiego i rzeżuchę, można także przygotować zupę, dodając młode liście pokrzywy i babki, wiosną można także przygotować sok, który ma właściwości odkwaszające organizm. Świetną metodą na przechowanie podagrycznika jest jego ukiszenie.

A tak kwaszą podagrycznik Rosjanie:

Na 1 kg podagrycznika 40 g soli. Liście i łodygi sparzyć gorącą woda, odcedzić i układać warstwami w beczce posypując warstwy solą. Można dodać kilka liści szczawiu. Ubijać każdą warstwę o grubości ok. 5 cm, aż do pojawienia się soku. Pełną beczkę przykryć drewnianą pokrywa i obciążyć kamieniem. Przechowywać w chłodnej piwnicy. kiszony podagrycznik

Bez obawy – jeżeli rosyjska receptura nie przypadła wam do gustu, możecie bez problemu zakisić podagrycznik w słojach, dokładnie tak, jak kisi się kapustę:)

Udanych eksperymentów z podagrycznikiem!