Płaca minimalna

Poradnik marz 28, 2017 at 5:04 pm

W każdej prowincji Kanady jest różna. W Ontario wynosi obecnie $11.40 ale od 1 października 2017 wzrośnie do poziomu $11.60, po raz czwarty w ciągu 4 ostatnich lat.  

W rezultacie osoby zatrudnione w pełnym wymiarze czasu zarabiające w Ontario minimum płacowe otrzymują obecnie o $2.782 rocznie więcej rocznie niż cztery lata temu.

Sektory najczęściej wykorzystujące pracowników o płacy minimalnej to hotelarstwo, handel detaliczny, rolnictwo, informacja, kultura i rekreacja.

zz placa

Pracownicy w wieku od 15 do 24 lat stanowią około 60 procent wszystkich pracowników, którzy otrzymują stawki minimalne. W 2014 roku rząd prowincyjny przyjął ustawę, która nowelizuje standardy zatrudnienia i wiąże przyszły wzrost płacy minimalnej z indeksem cen konsumpcyjnych.

Zmiany w płacy minimalnej są ogłaszane oficjalnie 1 kwietnia każdego roku, ale wdrażane w życie 1 października. Pozwala to przedsiębiorcom i pracownikom na zaplanowanie konkretnych podwyżek. W październiku generalnie płaca minimalna wzrośnie o prawie 70% w stosunku do 2004 roku, kiedy to wyniosła $6,85. Płaca minimalna pozostała zamrożona w okresie 1996 – 2003.

Wzrosną jednocześnie specjalne stawki płacy minimalnej, które odnoszą się do:

  • barmanów ($10.10/godz.),
  • zatrudnionych sezonowo uczniów poniżej poniżej 18 roku życia ($10.90/godz),
  • przewodników myśliwskich i wędkarskich ($58 za nie więcej niż 5 kolejnych godzin w trakcie dnia),
  • chałupników ($12.80/godz.).

Zobacz tabele – TUTAJ.

Przykłady (dla pracodawców) naliczania płacy minimalnej: TUTAJ.

Minimalne wynagrodzenie, jakie ustanowił rząd Kathleen Wynne nie zadowala wszystkich. Nowi Demokraci od dawna domagają się podniesienia stawki minimalnej do 15 dolarów za godzinę. Niedawno tak wysoką płacę minimalną przeforsował rząd Alberty (wejdzie w życie w roku 2018).

Minister Kevin Flynn stwierdził, że w tej chwili płaca minimalna w prowincji Ontario należy do najwyższych w Kanadzie (co niezbyt odpowiada prawdzie), a rząd analizuje wprowadzanie nowych podwyżek w przeciągu kolejnych lat.