Pride Parade bez dotacji z miasta?

Lokalnie Top News marz 28, 2017 at 12:30 pm

aapride3

Wszystko przez decyzję kierownictwa Pride Parade o wykluczeniu torontońskich policjantów z udziału w imprezie.

John Campbell

John Campbell

Radny John Campbell (Ward 4, Etobicoke Center) stwierdził, że ta dyskryminująca decyzja organizatorów dorocznej parady środowisk LGBT nie może pozostać bez odpowiedzi ze strony władz miasta. Dlatego radny chce zwrócić się na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta, aby wycofała dotację 260 tysięcy dolarów, jakie z funduszy miejskich miały wspierać organizację imprezy.

Kierownictwo Pride Parade zdecydowało się na wykluczenie policjantów z udziału w paradzie po incydencie, do jakiego doszło podczas ubiegłorocznej imprezy. Przemarsz pochodu gejów i lesbijek powstrzymali czarnoskórzy aktywiści organizacji Black Lives Matter (Życie Czarnych Ma Znaczenie) żądając usunięcia policyjnych platform z Parady. Po nerwowych negocjacjach Czarni zakończyli protest uzyskując zobowiązanie kierownictwa Parady, że w następnej imprezie policjanci zostaną wykluczeni.

- Dlaczego miasto ma finansować ludzi, którzy dyskryminują policjantów? – mówi oburzony radny dodając, że uzyskał werbalne poparcie ze strony pięciu innych radnych: Marka Grimesa, Justina Di Ciano, Glenna De Baeremaekera, Stephena Holyday’a i Jona Burnside.

Jon Burnside

Jon Burnside

Burnside, który reprezentuje Ward 26, Don Valley West, jest byłym policjantem, który kilkakrotnie uczestniczył w Pride Parade jako policjant, a później jako polityk.

- Jeśli kierownictwo Pride chce wykluczyć policję, to jest to ich sprawa – powiedział Burnside – Ale część mojej pracy polega na pilnowaniu, by miejskie pieniądze były wydawane na cele i organizacje respektujące zasady życia społecznego. Myślę, że decyzja o zakazie udziału policjantów w Paradzie zamyka możliwość udzielenia takiej dotacji.

Campbell zapowiedział, że przedstawi wniosek o cofnięciu dotacji w chwili, gdy do Rady wpłynie wniosek o dofinansowanie ze strony kierownictwa Pride Parade. Stanie się to najprawdopodobniej w kwietniu lub w maju.

Oprócz dotacji pieniężnych Pride Parade, która przyciąga setki tysięcy osób, korzysta również z darowizn w formie bezgotówkowej z kilku miejskich departamentów, w tym od Toronto Police Service, których praca przy zabezpieczaniu imprezy warta jest ponad pół miliona dolarów.

Według danych opublikowanych na stronie internetowej Pride Parade, organizacja imprezy kosztowała 4,3 milionów dolarów. Przychody z realizacji imprezy wyniosły 4,4 miliona, z czego 800 tysięcy pochodziło z dotacji rządowych.

W tym roku Pride Festiwal ma się rozpocząć 23 – 25 czerwca.