Wielkanocna kartka dla weterana w Kanadzie

Polacy w Kanadzie Top News marz 28, 2017 at 4:00 pm

zz kartka2Uczniowie z warszawskich szkół przygotowali kartki wielkanocne dla polskich weteranów, którzy od lat żyją na emigracji w Kanadzie.

Podobna akcja odbyła się przed Bożym Narodzeniem. Wtedy kartki od polskich dzieci trafiły do weteranów z Wielkiej Brytanii.

Dzieci przygotowywały kartki z życzeniami w Pałacu Prezydenckim.  Doradca prezydenta Tadeusz Daszkiewicz powiedział, że bardzo istotnym elementem jest budowanie empatii w najmłodszych pokoleniach, by pamiętali o rodakach rozsianych po całym świecie. - Dlatego zapraszanie w to prestiżowe miejsce młodych ludzi i tworzenie razem z nimi dowodów sympatii i pamięci dla weteranów jest niezwykle sympatyczne - powiedział Tadeusz Daszkiewicz.

Dla weteranów to znak, że rodacy w ojczyźnie o nich pamiętają, dla dzieci – ważna lekcja historii. Każda kartka trafi do innej osoby, która po zakończeniu drugiej wojny światowej została za granicą.

Życzenia od dzieci otrzymają powstańcy warszawscy, emerytowani profesorowie, kawalerowie Orderu Virtuti Militari, członkowie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Ottawie, Sybiracy i weterani drugiej wojny światowej oraz żołnierze walczący pod Monte Cassino.

 - Spotykamy się, by pokazać, że pamiętamy o naszych rodakach, tych, którzy walczyli i cierpieli za Polskę, a dziś z różnych powodów mieszkają czasami w bardzo odległych częściach świata – powiedział szef gabinetu prezydenta minister Adam Kwiatkowski. - Jesteśmy winni weteranom pamięć i wdzięczność.

Kartki trafią do Domu Seniora w Montrealu, gdzie obecnie przebywa 126 pensjonariuszy; w większości są to Polacy i osoby polskiego pochodzenia. Kartki trafią również do polskich bohaterów, którzy mieszkają z rodzinami w całej Kanadzie.

To już druga edycja akcji “Kartka dla weterana”.

zz kartka4 zz kartka5

zz kartka3

zz kartka6