Nieprecyzyjne przepisy mogą uderzyć w wolność słowa

Kanada Top News marz 29, 2017 at 4:00 pm

zz islam2Przed tygodniem parlament uchwalił niewiążącą rezolucję M-103 dającą możliwość uznania tzw. islamofobii za niezgodną z prawem. Rezolucja została uchwalona stosunkiem głosów 201-91 (Pisaliśmy o tym – TUTAJ).

M-103 nie jest ustawą ale wzbudza coraz większe kontrowersje, zwłaszcza wykluczający język. Wyróżnia islam ­– jako chroniony – a pomija inne religie. Niektórzy krytycy nazywają rezolucję krokiem w stronę prawa szariatu.

Autorką rezolucji jest liberalna parlamentarzystka z Mississaugi, Iqra Khalid, urodzona w Pakistanie. Jej inicjatywa wywołała ponad 50 tysięcy “nienawistnych e-maili”, jakie posłanka otrzymała na swój adres służbowy. Niektóre cytowała w Izbie Gmin. Krytyka idzie również z kół politycznych.

zz islam4Poseł Partii Konserwatywnej, David Anderson, próbował zmienić rezolucję, by skorygować niezdefiniowaną „islamofobię” słowami, które obejmowałyby żydów, chrześcijan, sikhów i hindusów. Poprawka nie przeszła. Khalid odmówiła odpowiedzi na pytania prasy o to, dlaczego język definiujący islamofobię nie został uwzględniony w rezolucji. Rezolucja zgłoszona minionej jesieni zyskała więcej uwagi po styczniowej strzelaninie w meczecie w Quebecu.

Rezolucja ma silne poparcie liberalnego rządu, którego głową jest Justin Trudeau – katolik. Kanadyjski premier zwrócił na siebie uwagę we wrześniu zeszłego roku po tym, jak odwiedził meczet rozdzielający obie płci. Zachęcał także kanadyjskich muzułmanów do ubiegania się o urząd w partiach politycznych opozycji, mówiąc: “Chciałbym zobaczyć więcej Kanadyjczyków z różnych środowisk angażujących się w działalność partii, które są zgodne z ich przekonaniami i ideologiami, aby upewnić się, że żadna partia nie będzie wystawiać kandydatów przeciwko kanadyjskim muzułmanom czy jakiejkolwiek innej grupie Kanadyjczyków i nie będzie ich demonizować”.

zz islam3Na stronie internetowej parlamentu i w innych miejscach pojawiły się wielorakie petycje, podpisane przez dziesiątki tysięcy sygnatariuszy, sprzeciwiając się rezolucji antyislamofobicznej. Ogólnokrajowe badanie opinii publicznej, przeprowadzone przez Forum Research, pokazało, że Kanadyjczycy w przeważającej części nie aprobują rezolucji M-103. Tylko 14% badanych uważa, że projekt ustawy powinien pozostać w obecnej postaci.

Jak pisze Trey Elmore z portalu ChurchMilitant.com: “Rezolucja wzbudziła niepokój o wolność religijną, szczególnie gdy uwzględni się historię działań przeciwko chrześcijanom ze strony Komisji Praw Człowieka w Ontario (Ontario Human Rights Commission). Jeśli M-103 stanie się w końcu prawem, okaże się, w jaki sposób kanadyjski Sąd Najwyższy zastosuje ustawę z jej niejasnym językiem, biorąc pod uwagę jej poprzednie orzeczenie przeciwko Billowi Whatcottowi.

Whatcott to chrześcijanin, wobec którego Komisja Praw Człowieka prowadziła dochodzenie w związku z rozpowszechnianiem literatury przeciwnej homoseksualizmowi. Mężczyzna został uznany za winnego dyskryminacji i otrzymał od sądu nakaz pokrycia kosztów sądowych Komisji, jak również wypłacenia 7,5 tys. dolarów odszkodowania parze homoseksualistów, którą obraził.

zz islam1Są też obawy, że ogólnokrajowe prawo wymierzone w nieokreśloną „islamofobię” stanie się nową bronią w rękach Komisji i sądów.

Katolicka Liga Praw Obywatelskich (The Catholic Civil Rights League), kanadyjska świecka organizacja przeciw zniesławianiu, opublikowała w lutym komentarz, w którym m.in. czytamy: „Motywy rezolucji sugerują zaliczenie islamofobii do przestępstw motywowanych nienawiścią, podczas gdy uzasadnione obawy dotyczące głównych i skrajnych aspektów islamu powinny być otwarte na debatę, a nie poddawane jakiemuś pełzającemu przestrzeganiu prawa szariatu, które zabrania krytyki islamu”.

 Kanada od stycznia 2017 roku przyjęła ponad 40 tys. syryjskich uciekinierów. To więcej niż kilka krajów europejskich. Ogólnokrajowy cenzus w roku 2011 wykazał, że populacja muzułmańska w Kanadzie przekroczyła milion.

Te same badania pokazały także, że procentowy udział katolików w populacji kanadyjskiej spadł od roku 2001 z 43% do 38%. Islam pojawił się na szczycie rankingu rozwoju religijnego, odnotowując 72-procentowy wzrost.

Katolicy w Kanadzie odnotowali drobny spadek o 0,5%. Chociaż muzułmanie stanowią 3,2%. kanadyjskiej populacji, średnia wieku kanadyjskich muzułmanów to 28 lat, podczas gdy średnia wieku kanadyjskich katolików to 42 lata.