Z Morza w Krainę Łagodności

Notatnik kulturalny Polacy w Kanadzie Series kwie 4, 2017 at 8:52 pm

Trudno zliczyć, który to już raz Arek Wlizło i jego, zaproszeni z Polski, artyści zabiorą nas w muzyczną, pełną uniesień i poezji, podróż z Morza w Krainę Łagodności. 

Sama idea powstała dziesięć lat temu, pierwszy koncert, a właściwie kilkudniowy festiwal, odbył się wiosną 2007 roku w Polskim Centrum Kultury JP II w Mississauga. Muzyczne spotkania organizowane były jednak często dwa razy do roku, wiosną i późną jesienią, trudno się więc dziś doliczyć, ile tak naprawdę ich było. Nie ilość jednak tak naprawdę jest istotna, a jakość – tej natomiast nigdy nie zabrakło. Na koncertowych scenach festiwalu „Z Morza w Krainę Łagodności” gościło wiele tuzów – pojawili się właściwie wszyscy liczący się, polscy artyści szantowi, występowały także zespoły i soliści sąsiedniego świata poezji śpiewanej, jak Wolna Grupa Bukowina czy Jerzy Filar. Ze śpiewającej żeglarskiej braci grały tu m.in. Stare Dzwony, Jurek Porębski, Marek Szurawski, Andrzej Korycki, Dominika Żukowska, Waldek Mieczkowski, EKT Gdynia, Mirek Koval Kowalewski czy Gdańska Formacja Szantowa.koncert2017-plakat-e1485567498115

Gośćmi tegorocznej, wiosennej edycji imprezy będą Marek Szurawski i Andrzej Korycki, wystąpi także chirurg-balladzista Jacek Wojtowicz i oczywiście Arek Wlizło. Na jednym koncercie, jak zwykle zresztą, się nie skończy – po występach w Mississauga ekipa zagra także podczas mini trasy koncertowej w Stanach Zjednoczonych – w Chicago, Nowym Jorku i New Jersey. Chociaż do koncertu jeszcze prawie miesiąc (impreza odbędzie się w restauracji Orbit 25 kwietnia), biletów zostało niewiele. Kto prześpi okazję, będzie miał jednak szansę posłuchać pieśni morza w listopadzie, także tych w wykonaniu gościa specjalnego. „W tym roku podczas krakowskiego festiwalu Shanties, po raz pierwszy, przez trzy polonijne kluby żeglarskie, została ufundowana specjalna nagroda – wyjazd na tournée do Kanady i USA. Laureata na kontynent północnoamerykański zaprosiły Polonijny Klub Żeglarski z Nowego Jorku, Polish Yacht Club z Chicago oraz „Zawisza Czarny” z Hamilton. Konkurs wygrał Wojtek Dudziński „Sęp”, jeden z liderów zespołu Ryczące Dwudziestki i to on wystąpi w jesiennej edycji „Z Morza w Krainę Łagodności”. Chcielibyśmy, żeby była to nagroda cykliczna” – opowiada Arek Wlizło.

Najważniejszą ideą imprezy jest zabawa ze słowem i muzyką, zamkniętymi w formie, jaką stanowi piosenka. Arek podkreśla, równorzędne znaczenie obu warstw, tekstowej i muzycznej, dorzucając do tego istotę interpretacji oraz śpiewania ze zrozumieniem. Dlatego też podczas żeglarskich imprez muzycznych zaistnieć mogą nie tylko szanty, ale także ponadczasowe pieśni mistrzów słowa – bardów takich jak Bułat Okudżawa, Włodzimierz Wysocki czy Jaromir Nohavica -, które panowie od lat mają w swoim repertuarze. „Nie ma znaczenia czy to tematyka morska, czy ta dotycząca wędrówek po Bieszczadach, szuwarowo-bagienna, mazurska, czy dotykająca aspektów naszych życiowych peregrynacji – chcemy pokazać czym tak naprawdę jest, czym powinna być piosenka. Utwór musi być o czymś, a muzyka powinna go dopełniać, nie przeszkadzać. Ważna jest spójność, kompozycja, a o tym niestety bardzo często się dziś zapomina. Wielu współczesnych wykonawców nie ma pojęcia o czym śpiewa, a jeśli jakiekolwiek posiada, przekaz jest tak niechlujny, że słuchacz niewiele z tego rozumie”.

Koncert odbywa się dzięki wsparciu, tak finansowemu, jak organizacyjnemu, obu naszych polonijnych klubów żeglarskich – torontońskiego „Białego Żagla” i hamiltońskiego „Zawiszy Czarnego” i od lat cieszy się niegasnącym powodzeniem, nie tylko wśród wilków morskich, ale wśród wszystkich koneserów słowa i dźwięku. Ostatnie bilety na kwietniowy koncert kupicie jeszcze u Arka (tel: 416.857.4660).