Chciał przystąpić do ISIS, posiedzi w więzieniu

Lokalnie Top News kwie 6, 2017 at 10:00 am
Pamir Hakimzadah nie jest pierwszym ochotnikiem, który chciał walczyć w szeregach ISIS.

Pamir Hakimzadah nie jest pierwszym ochotnikiem, który chciał walczyć w szeregach ISIS.

RCMP aresztowało mieszkańca Toronto, który chciał zasilić terrorystów z państwa islamskiego ISIS.

27-letni Pamir Hakimzadah wyjechał z Kanady do Turcji w 2014 roku chcąc przyłączyć się do państwa islamskiego. Został jednak zatrzymany przez tureckie władze i po jakimś czasie zawrócony do Kanady.

Po powrocie w czerwcu 2016 roku Hakimzadah został aresztowany przez policję w Toronto pod zarzutem wypowiadania gróźb śmiertelnych oraz napaści powodującej szkodę dla ciała.

Pamir Hakimzadah

Pamir Hakimzadah

Gdy oskarżony przebywał w areszcie RCMP rozpoczęła własne śledztwo pod kryptonimem „Project Sachet”. W tym czasie niedoszły terrorysta wciąż przebywał w areszcie miejskiej policji w Toronto.

W rezultacie dochodzenia prowadzonego przez RCMP Pamirowi Hakimzadahowi postawiono nowy zarzut opuszczenia Kanady w celu uczestnictwa w działalności w grupie terrorystycznej.

Zgodnie z sekcją 83.181 kodeksu karnego zarzut dotyczy wszystkich obywateli Kanady, którzy „świadomie uczestniczą bezpośrednio lub pośrednio w działalności grupy terrorystycznej w celu zwiększenia zdolności jej oddziaływania poprzez ułatwienie jej działalności lub bezpośrednim uczestnictwie w zamachach. Tego typu działalność podlega karze pozbawienia wolności na okres nie przekraczający dziesięciu lat.

Śledczy w komunikacie prasowym podkreślili, że bezpieczeństwo publiczne nigdy nie było zagrożone w trakcie tego dochodzenia.

„Jako kanadyjska policja państwowa, RCMP współpracuje z naszymi partnerami w celu zapewnienia kompleksowej i terminowej reakcji na działalność przestępczą w sprawach bezpieczeństwa w kraju i za granicą” – napisała supt. Lise Crouch w specjalnym oświadczeniu dla prasy – Zasadnicze znaczenie w prowadzeniu tego śledztwa i jego pomyślnym zakończeniu miało wsparcie ze strony funkcjonariuszy torontońskiej policji”.