Tory: “Kupno domu poza sferą marzeń”

Lokalnie Top News kwie 6, 2017 at 12:30 pm

aasold

Burmistrz Toronto, John Tory, jest bardzo zaniepokojony gwałtownie rosnącymi cenami domów w mieście i okolicy.

W marcu skok cen domów, w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku pobił wszelkie rekordy w historii. Ceny domów w przeciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły o 33,2 procent i osiągnęły niebotyczne, nigdy nie spotykane wcześniej wysokości.

I tak – według danych uzyskanych z Toronto Real Estate Board – cena przeciętnego „miejsca do życia”, a więc wszystkich własnościowych form mieszkalnictwa sięgnęła 916.567 dolarów. W tym koszt nabycia przeciętnego domu wolnostojącego wynosi obecnie 1,6 miliona dolarów, a bliźniaka 1,09 miliona.

Taka sytuacja – zdaniem Tory’ego – wymaga natychmiastowej interwencji, aby „choćby teoretycznie podtrzymać u ludzi marzenie o własności domowej”.

- Sytuacja jest dramatyczna – stwierdził Tory – Ludzie nie tylko tracą nadzieję na posiadanie domu, ale tracą matematyczną możliwość jej rozważania. Marzenie o kupnie swojego domu musi zostać przywrócone dla ludzi poszukujących mieszkania, choćby najskromniejszego.

Główny ekonomista BMO, Doug Porter, powiedział wczoraj, że popyt na mieszkania jest „nienasycony”, a „decydenci po prostu muszą podjąć kroki zmierzające do schłodzenia popytu”.

Tory podkreślił, iż nadal uważa, że brak mieszkań i domów na rynku to główny powód tak szybkiego wzrostu cen i obowiązkiem decydentów jest doprowadzenie do jak najszybszego wzrostu podaży. Wtedy uda się zwalczyć spekulację, która doprowadziła do obecnego stanu.

Zwiększenie podaży domów i mieszkań, to nie tylko nowe budownictwo, ale doprowadzenie do sytuacji, by na sprzedaż zostało wystawione 65 tysięcy nieruchomości, które są niezamieszkane. Stąd pomysł specjalnego, wysokiego podatku dla właścicieli pustostanów. Możliwość jego wprowadzenia rozpatrują władze miasta, choć wymagało to będzie zgody władz Ontario.

Prowincyjny minister finansów, Charles Sousa powiedział, że chce podjąć działania mające na celu schłodzenie rynku mieszkaniowego w rejonie GTA w nadchodzącym budżecie, choć wciąż nie jest jasne jakie konkretnie kroki podejmie.

Choć na dobrą sprawę nie bardzo wiedzą co z tym fantem zrobić, to obaj panowie – burmistrz i minister – zgadzają się co do jednego – sytuacja na rynku handlu nieruchomościami jest krytyczna. Obaj twierdzą, że są zdesperowani, aby to zmienić.

Do akcji włączył się federalny minister finansów Bill Morneau, który chce spotkać się z burmistrzem Tory’m i ministrem Sousą. Może w trójkę coś sensownego wymyślą?

Zobaczymy.