Atrapa bomby na pokładzie samolotu

Lokalnie Top News kwie 7, 2017 at 6:06 am

aasamolot

Amerykanin został postawiony w stan oskarżenia za próbę wprowadzenia na pokład samolotu odlatującego z Toronto do Chicago „improwizowanego urządzenia wybuchowego” czyli bomby domowej roboty.

aasamolot3Samolot United Airlines Flight 547 z Toronto do Chicago miał odlecieć z lotniska Pearsona o siódmej rano. Jednak podczas kontroli bagażu funkcjonariusze amerykańskich służb celnych odkryli w jednej z walizek urządzenie wybuchowe – jak się później okazało – fałszywe.

Zanim to jednak wyszło na jaw, wdrożono procedurę alarmową. Wstrzymano przyjmowanie pasażerów na pokład samolotu, a tych, którzy już się tam znajdowali ewakuowano do izolowanego miejsca, gdzie ich ponownie sprawdzono.

Po oględzinach „bomby” i stwierdzeniu, że jest atrapą i nie ma zagrożenia dla pasażerów, wszczęto normalne procedury i samolot z dużym opóźnieniem odleciał.

W rezultacie dochodzenia policja z rejonu Peel aresztowała 58-letniego Josepha Galaskę pod zarzutem złośliwego naruszenia bezpieczeństwa w ruchu lotniczym.

aasamolot2Anthony Bucci, rzecznik Departamentu Ochrony Granic USA powiedział, że nie są jasne motywy działania pasażera, który próbował zabrać na pokład samolotu atrapę bomby.

- Nie umiem powiedzieć, dlaczego ktoś to zrobił – powiedział Bucci – Kiedy znaleźliśmy to urządzenie, potraktowaliśmy je jak prawdziwe. Na szczęście to była tylko atrapa.

United Airlines poinformowało 169 pasażerów, których dotknęło opóźnienie odlotu samolotu, że pomyśli o jakiejś formie odszkodowania, ale nie podano szczegółów.

Minister transportu Kanady, Marc Garneau powiedział, że jego departament rozpocznie śledztwo w tej sprawie.