Nowa, pionierska w Kanadzie operacja serca

Lokalnie Top News kwie 7, 2017 at 10:00 am

aaserce2

Życie Roberta Bartona nabrało wigoru. Ma więcej energii, może robić zakupy, odwiedzać znajomych. Wszystko dzięki nowej procedurze medycznej zastosowanej po raz pierwszy w Kanadzie.

55-letni Barton jest pierwszym pacjentem w Kanadzie, u którego zastosowano „przezskórną interwencję wieńcową odblokowującą tętnice” za pomocą techniki zwanej TandemHeart.

- To było bardzo stresujące być pierwszym pacjentem, u którego zrobiono coś takiego – opowiada – I choć się denerwowałem, to powtarzałem sobie: „chłopcze, otwierasz drzwi dla wielu ludzi”!

W lutym pan Barton przygotowywał się do zaplanowanego przeszczepu nerki. Niedługo przed operacją lekarze zdali sobie sprawę, że ma za słabe serce, z dużą ilością blokad, aby przeżyć taką operację.

dr Christopher Overgaard

dr Christopher Overgaard

Niestety naprawa serca normalną metodą chirurgiczną też nie wchodziła w grę, ponieważ serce pana Bartona było zbyt słabe. Wtedy pojawił się kardiolog, dr Christopher Overgaard, który spytał chorego, czy jest zainteresowany spróbowaniem czegoś nowego.

Operacja TandemHeart polega na przejęciu słabego serca na czas pracy lekarzy.

- To działa jak sztuczna pompa ssąca krew z organizmu, która ją „energetyzuje”, a następnie pompuje ją na nowo – mówi kanadyjski menedżer TandemHeart, Alan Daly.

- To pozwoliło reszcie ciała na uzyskanie perfuzji, która jest potrzebna, gdy pracujemy nad komorą serca – tłumaczy dr Overgaard – To trochę tak, jakbyśmy naprawiali silnik samochodu podczas jego pracy.

aaserce3Dr Overgaard był częścią zespołu lekarzy i pielęgniarek z Peter Munk Cardiac Centre w Toronto General Hospital, który przeprowadził angioplastykę u pana Bartona. Cała procedura trwała około trzech godzin, a sala operacyjna była wypełniona personelem medycznym i obserwatorami.

- To było bardzo ekscytujące, ale też trochę stresujące – opowiada dr Overgaard – Chociaż procedurę tę ćwiczyliśmy setki razy na modelach, to po raz pierwszy dokonywaliśmy ją na żywym człowieku.

aaserce5Przez cały czas zabiegu pan Barton był przytomny. W tym czasie kilka razy jego serce przestawało bić.

- Kiedy zobaczyłem na monitorze płaską linię i poczułem, że serce nie bije, to trochę się głupio poczułem – opowiada pan Barton – To było dziwne uczucie, ale kiedy to się skończyło, to było fenomenalne wrażenie.

Tad Daly podkreśla, że TandemHeart stosowano już dziesiątki razy w Stanach Zjednoczonych, ale po raz pierwszy angioplastykę taką metodą wykonano w Kanadzie.

Doktor Overgaard mówi, że po tym pierwszym zabiegu spodziewa się więcej takich procedur w najbliższym czasie.

Robert Barton

Robert Barton

Pan Barton mówi, że zabieg zmienił jego życie.

- Nie mogę się doczekać, kiedy znowu zagram w golfa, czy zetnę kosiarką trawę w ogródku. Przez trzy lata nie byłem w stanie tego robić. Nie miałem wystarczająco siły – pan Barton snuje nowe plany – Odzyskałem nowe życie. Nie wiem, jak wyrazić swoją wdzięczność. Po prostu dziękuję.