Wystawa o roli Kanady w Odrodzeniu Polski

Polacy w Kanadzie Series Top News kwie 7, 2017 at 12:30 pm

zz InvitationWystawa fotograficzna “Canada’s Role in the Rebirth of Poland: Niagara-on-the-Lake, 1917-1919”  upamiętnia 100. rocznicę bezprecedensowych wydarzeń historycznych, zapoczątkowanych w 1917 roku w tzw. Obozie Kościuszki w kanadyjskim Niagara-on-the-Lake.

Pod koniec XVIII wieku Polska została podzielona między Rosję, Prusy i Austrię i wymazana z mapy politycznej świata. Najdroższym marzeniem dla pokoleń Polaków było wyzwolenie kraju. Aby osiągnąć ten cel wybuchło wiele powstań ale wszystkie upadły. Ceniony w Kanadzie Sir Casimir Gzowski był jednym z uczestników.

Polacy nigdy nie porzucili idei wolności narodowej. Podczas I wojny światowej, polscy imigranci żyjący w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie mieli nadzieję, że z popiołów rozdartej wojną Europy może powstać niezawisła Polska.

Polonijne organizacje zaproponowały więc utworzenie niezależnej armii polskiej w Kanadzie. Projekt ten, mocno wspierany przez rząd Kanady i przez Ignacego Jana Paderewskiego, dyskutowano między rządem kanadyjskim,  brytyjskim, francuskim i amerykańskim. Doprowadziło to do wyszkolenia ponad 22 tysięcy ochotników polskich w Obozie im. Tadeusza Kościuszki w Niagara-on-the-Lake (w l.1917-1919). Zostali przeszkoleni przez kanadyjskich oficerów i sfinansowani przez Francję. Armia Hallera walczyła najpierw we Francji, a później pomagała wyzwalać Polskę po 123 latach niewoli. Marzenia narodu o wolności nareszcie się spełniły.

Ekspozycję przygotował The Polonia Canadian Institute for Historical Studies. Jej oficjalne otwarcie nastąpi w sobotę, 8 kwietnia o godz. 14:30 w Mississauga Central Library w Mississaudze (301 Burnhamthorpe Rd. W., Arts & History DPT., 3 piętro).

Słowo wstępne wygłosi Roman Baraniecki, dyrektor Polonii The Polonia Canadian Institute for Historical Studies, a zarazem kurator Muzeum i Archiwum b. Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie im. Płk Pilota Bolesława Orlińskiego przy Wawel Villa w Mississaudze.

Wystawa będzie dostępna do poniedziałku, 29 maja 2017 r.