Meksykańscy turyści wybierają Kanadę

Rynek Top News kwie 8, 2017 at 6:00 am

Amerykańska gospodarka może w 2017 roku stracić nawet 1,6 miliarda dolarów w związku ze spadkiem liczby turystów z Meksyku odwiedzających USA – informuje “Forbes” (pełny artykuł – (pełny artykuł - TUTAJ).

zz pearsonEksperci zajmujący się branżą turystyczną, cytowani przez “Forbes” twierdzą, że w związku z antyimigrancką retoryką Donalda Trumpa, planami budowy muru na granicy USA z Meksykiem oraz oskarżeniami rzucanymi pod adresem Meksykan przez Trumpa w czasie kampanii wyborczej (“gwałciciele” i “handlarze narkotyków”), spada zainteresowanie wyjazdami turystycznymi do USA wśród przedstawicieli meksykańskiej klasy średniej. Na rzecz Kanady.

Prezydent Trump prowadzi wojny Twitterowe z byłym prezydentem Meksyku (Vincentem Foxem). Media piszą o możliwej wojnie handlowej z Meksykiem - podkreśla Douglas Quimby z Phocuswright, firmy zajmującej się analizą branży turystycznej. Dodaje, że dalsze pogarszanie się relacji USA-Meksyk odbije się na decyzjach co do miejsca spędzenia wakacji podejmowanych przez Jednocześnie wśród Meksykanów rośnie popularność Kanady, jako miejsca spędzania wakacji. W czerwcu 2016 roku premier Trudeau zapowiedział wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli Meksyku co doprowadziło do wzrostu liczby turystów z tego kraju w Kanadzie o 16 proc. według ForwardKeys (firmy badającej trendy w turystyce). Po wprowadzeniu przez Kanadę ruchu bezwizowego w grudniu 2016 roku, liczba odwiedzających z Meksyku wzrosła w tym kraju aż o 82 proc.

W tym samym czasie liczba Meksykanów, udających się do USA, spadła o 9 proc. mimo osłabienia dolara względem meksykańskiego peso, co w przeszłości napędzało amerykańską branżę turystyczną.

W 2015 roku USA odwiedziło 18,4 miliona Meksykanów. W tym roku eksperci spodziewają się spadku odwiedzin obywateli Meksyku w Stanach Zjednoczonych o 7 proc. Jeśli do tego dojdzie amerykańska gospodarka straci ok. 1,6 mld dolarów – wynika z szacunków firmy Tourism Economics.

“Forbes” przypomina, że jedno na dziewięć miejsc pracy w USA związane jest z branżą turystyczną (to szacunki US Travel Association).

Turyści w USA mają codziennie wydawać ok. 2,6 mld dolarów.