Drony przemysłowe dalekiego zasięgu

Rynek Top News kwie 10, 2017 at 12:30 pm

zz skyx2Kanadyjski startup SkyX Ltd. ujawnił unikatowe przemysłowe drony. Maszyny tej firmy mogą startować i lądować jak helikoptery, ale w powietrzu zachowują się bardziej jak samoloty. Mają też niepospolity zasięg. 

Drony te mogą przelecieć za jednym podejściem do 105 kilometrów.

Drony SkyX to połączenie VTOL oraz stałego skrzydła. VTOL to pionowy start oraz lądowanie, zaś stałe skrzydło pozwala na latanie podobnie do samolotu. Na maszynach zamontowane są oczywiście przeróżne czujniki i kamery. Pozwalają one dronom na zbieranie danych infrastrukturalnych i przesyłanie do aplikacji w chmurze, gdzie zostaną poddane analizie.

Maszyny obecnie są w fazie prototypów i przechodzą testy wytrzymałościowe. Firma intensywnie je testuje i podaje, że ma już pierwszych klientów.

zz skyx

Drony startują z tzw. xStation, czyli specjalnych platform przeznaczonych do startu i lądowania, a także ładowania dronów. Stacje zamykają się, gdy dron jest w środku, co ma zapobiec ewentualnej kradzieży. xStations nie wymieniają w żaden sposób baterii, a raczej ładują maszyny bezpośrednio, a następnie wysyłają drony w dalszą drogę.

SkyX bierze na celownik przemysł energetyczny. Ich drony są bowiem skonfigurowane tak, by móc pokonywać ogromne dystanse pomiędzy np. konkretnymi odcinkami gazociągów. Drony przydadzą się także w rolnictwie, gdyż mogą kontrolować pola paneli słonecznych czy turbin wiatrowych wzdłuż dróg nawet w oddalonych od cywilizacji terenach.

zz skyx3