Musisz jeździć samochodem? To płać

Lokalnie Top News kwie 11, 2017 at 9:52 am

A truck drive pumps some gas at a Pioneer Gas station in Kingston, Ontario on March 21, 2012. THE CANADIAN PRESS IMAGES/Lars Hagberg

Cena benzyny rośnie i będzie rosła jeszcze bardziej.

Zdaniem Dana McTeague, analityka rynku paliw, w najbliższych dniach cena benzyny powinna wzrosnąć o sześć centów.

- To będzie znacznie droższy rok – mówi – Obecna przeciętna cena litra benzyny wynosi 115,9 centów, w ciągu kilku dni powinna skoczyć do 121,9 centów za litr.

Wzrost cen paliw płynnych związana jest z czynnikami sezonowymi i wprowadzeniem podatku od emisji dwutlenku węgla CO2, popularnie nazywanym jako podatek węglowy (carbon tax). Takie daniny zostały od Nowego Roku wprowadzone w Ontario i Albercie.

- Wzrost ceny związany jest również z przejściem z zimowej mieszanki paliwa na letnią – twierdzi McTeague – Paliwo przystosowane do warunków letnich zawiera droższe komponenty, w związku z tym ich produkcja jest bardziej kosztowna. Duże znaczenie ma też wzrost ceny ropy naftowej na rynkach światowych do 56 dolarów za baryłkę, choć w przeszłości cena ta bywala znacznie większa.

Dla wielu mniej zamożnych osób, które muszą korzystać z samochodu podwyżka ceny benzyny jest poważnym problemem. Pracownicy stacji benzynowych mówią, że coraz więcej klientów wyraża obawy o to, czy będzie ich stać na kupno paliwa.

- To jest po prostu zbyt drogie – mówią – To ogromne obciążenie dla naszego budżetu. Niedługo nie będziemy mogli sobie na to pozwolić.