Pisanki – inaczej, niż zwykle

Porady babci Jelonki kwie 11, 2017 at 7:56 pm

Ozdabianie jaj i wydmuszek na Wielkanoc to zwyczaj sięgający jeszcze czasów starosłowiańskich. Jajka gotowano najczęściej w naturalnych barwnikach z tradycyjnym kwiatowym wzorem pieczołowicie malowanym lub wydrapywanym przez nasze babcie. Czasy się zmieniają, więc i techniki ozdabiania pisanek idą z duchem czasu. Proponuję dzisiaj kilka sposobów na stworzenie niepowtarzalnych świątecznych pisanek.

Ze sznurka

pisanki sznurek

 To pracochłonna metoda wymagająca dużej precyzji. Efekty są jednak warte świeczki. Świetnie pasują do każdego wnętrza – ludowego, romantycznego czy też bardziej nowoczesnego.

Haftowane

 pisanki haftBardzo ciekawym pomysłem jest wykorzystanie haftu krzyżykowego w dekoracji naszych wielkanocnych jajek. Ten typ haftu jest stosunkowo łatwy i jednocześnie bardzo efektowny. Takie pisanki będą wspaniałą ozdobą świątecznych koszyczków.

Ozdobione tkaniną

 Pisanki-zdobione-skarwkami-materiałówTa technika daje nam niemal nieograniczone możliwości. Wybór tkanin na rynku jest ogromny, nie ma więc problemu, żeby nasze dekoracje dopasować do każdego wnętrza, każdej stylistyki i oczywiście do każdego upodobania. Przy naklejaniu materiału na jajko należy bardzo uważać, by na powierzchni nie pojawiały się nieestetyczne zmarszczki. Oprócz tkanin, wszelkie inne dodatki typu, tasiemki, koronki i sznureczki są bardzo mile widziane.

W szydełkowym ubranku

pisanki szydelkoSposób ten często wykorzystywały jeszcze nasze babcie. To bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż tego typu ozdobę możemy swobodnie zdjąć i założyć na inne jajko. Nie ma więc ryzyka, utraty dekoracji gdy nasza „pisanka” się stłucze. Ciekawym pomysłem jest również wykonanie tego typu ozdoby kształcie, np. kurki czy kogucika.

Koronkowe

pisanki-koronki

 Skoro możemy ubrać nasze jajko w materiał lub szydełkową koszulkę, dlaczego nie użyć tak pięknego materiału jak misterna koronka? Taka ozdoba z pewnością będzie niespotykanym elementem naszego świątecznego wystroju, który zachwyci niejednego gościa.

Quillingowe

 pisanki-quillingoweQuilling oznacza z języka angielskiego „nawijać na piórko”. Jest to nowa metoda we wzornictwie, która polega na tworzeniu ilustracji, z wąskich pasków papieru, zwiniętych w spiralę. Jak widać, twórcy pisanek, również podążają za trendami, dzięki czemu doczekaliśmy się wielkanocnych ozdób wykonanych tą techniką.

Decoupage’owe

 pisanki decoupage2Tej wszechobecnej we wzornictwie metody nie mogło zabraknąć w dekoracji wielkanocnych jajek  I tu również dowolność w wyborze wzorów i motywów jest ogromna. Kwiaty, ptaki, linie czy nawet koronki. Z pewnością, w przypadku techniki decoupage, każdy znajdzie coś dla siebie.

Reliefowe

 reliefowe2Relief to inaczej płaskorzeźba. W sztuce pisankowej jednak, technika ta ogranicza się do zaznaczania na powierzchni jajka lub wydmuszki wypukłości tworzących oryginalny wzór. Wykonuje się je z pomocą farby do malowania na szkle.

Rzeźbione

Pisanki_ażurowe

Bardzo trudną i wymagającą precyzji jest technika polegająca na wycięciu w ściance wydmuszki ażurowego wzoru. Potrzebna nam będzie wysokoobrotowa wiertarka z diamentowymi wiertłami. Taka pisanka z pewnością będzie oryginalną i niezwykłą ozdobą wielkanocnego stołu.

Fabergé

fabergeTe najdroższe pisanki świata, wykonane ze złota i drogich kamieni budzą zachwyt i zainteresowanie współczesnych krezusów. Skoro nie stać nas na kupno takiego cacka, to musimy zrobić je sami:) Wystarczy w sklepach typu Michaels, czy DeSerres zaopatrzyć się w kamienie ozdobne, którymi możemy udekorować jajko wedle własnego pomysłu. Potrzebny nam jedynie mocny klej, precyzyjna ręka i trochę wyobraźni.