Śpiewać każdy może – polowanie na młode talenty

Notatnik kulturalny Polacy w Kanadzie Series kwie 11, 2017 at 10:43 pm

„Muszka”, a w zasadzie grupa L.E.P „Pod Muszką”, rozwija na wiosnę swoje skrzydła jeszcze szerzej. Nie tylko z dużym rozmachem pobzykuje-muzykuje w Brampton, ale otwiera swoje sceniczne kuluary dla młodych talentów. 

Spotkanie młodego pokolenia z polską balladą planuje Krzysztof Jaworski, założyciel grupy L.E.P „Pod Muszką”, we współpracy z Arkiem Wlizło, żeglarzem i organizatorem koncertów „Z Morza w Krainę Łagodności”. Główną ideą projektu, zatytułowanego „Spotkanie z Balladą od morza do Tatr”, jest promocja słowa lirycznego, powrót po metafory, nostalgii towarzyszącym wędrówkom przez życie.

Ballada sama w sobie była charakterystyczna dla epoki romantyzmu. To gatunek synkretyczny, łączący w sobie cechy liryki (nastrojowość, emocjonalność), epiki (fabuła, narrator) i dramatu (dialogi, akcja), którego tematem są zwykłe i niezwykłe wydarzenia. Istotna jest więc tu umiejętność przekazu, snucia opowieści muzycznej oraz interpretacji tekstu. Romantyczna ballada nawiązuje także do ludowych pieśni, które między XII a XIV w. pojawiły się w Danii i Szkocji. Pod koniec XVIII w. odkryli ją miłośnicy folkloru, szybko także, dzięki romantycznej formie, śpiewności wiersza, tajemniczości i nastrojowości, stała się ulubionym gatunkiem poetów.

W kategorii tej mieszczą się nie tylko pieśni Piwnicy pod Baranami, Jacka Kaczmarskiego czy Włodzimierza Wysockiego, ale także szanty, piosenka wędrowna, harcerska i ogniskowa, ballady rockowe, utwory takich zespołów jak Wolna Grupa Bukowina czy Stare Dobre Małżeństwo, teksty Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jacka Cygana czy Seweryna Krajewskiego. Wybór repertuaru jest ogromny, liczy się umiejętność przekazania treści, stworzenia odpowiedniej, czarodziejskiej atmosfery, tak charakterystycznej dla świata Krainy Łagodności.
Koncert w udziałem młodych wykonawców zaplanowany jest na 14 października 2017. Przesłuchania odbędą się 30 maja w nowej siedzibie grupy L.E.P „Pod Muszką” przy 30 A Polonia Ave. w Brampton. I żeby od razu było jasne – przesłuchania te nijak nie będą przypomniały castingu do „Idola” czy „Mam talent” – żadnych złośliwości ze strony jury, stresu i kamer. „Chodzi nam bardziej o stworzenie możliwości rozmowy, poznania się, pogadania o muzyce, o balladzie” – zapewnia Krzysztof Jaworski. „Można przyjść z gitarą, z własnym akompaniatorem, zaśpiewać a capella albo skorzystać z pomocy naszych muzyków. Chcemy zmobilizować polonijną młodzież, wyłowić nowe talenty, przypomnieć piękno drzemiące w polskich balladach”. Szczegółowe informacje u Krzysztofa: tel. 647.447.1134

S

Jeśli twórczość „Muszki” jest Wam nieznana, jest szansa poznać ją bliżej. W sezonie wiosennym odbędą się bowiem jeszcze trzy koncerty. 23 kwietnia artyści zapraszają na „Nastroje Jazzu”, wydarzenie muzyczne, w którym, przy akompaniamencie rewelacyjnych jazzmanów Bartka Hadały (fortepian) i Piotra Cieślikowskiego (saksofon), zaśpiewają Anna Adamczewska-Niewulis oraz Ewa Green. W drugiej części koncertu będzie można także trochę potańczyć, bo przy zespole Dixieland Jazz “Nikt nic nie wie” (Andrzej Penkul, Grzegorz Dziewierz, Wojciech Bochenek, Zdzisław Prochownik, Wiesław Szczepaniak, Świętosław Iwasiuk) nie sposób usiedzieć w miejscu. 14 maja odbędzie się wiosenna, muzyczna impreza imieninowa wszystkich Zofii, Zoś i Zosiek, a 28 maja koncert „Od opery do kabaretu”, w którym, obok znanych i lubianych solistów i muzyków, wystąpi chór Novi Singers Toronto pod batutą Maestro Macieja Jaśkiewicza.

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 17:15 w siedzibie “Muszki” (30 A Polonia Ave, Brampton). Bilety dostępne w stałych punktach sprzedaży: Sweet Breeze Cafe, 20 Polonia Ave, Brampton, tel: 905. 452. 1331, Forestwood Real Estate Inc. 702 Burnhamthorpe Rd.E. Suite #9 (2nd floor), Mississauga (Cawthra & Burnhamthorpe), tel: 905.277.8800 oraz w promocyjnych, niższych cenach na www.bejsment.com

Kaja Cyganik