Zakaz zmuszania do noszenia szpilek w pracy

Kanada Top News kwie 13, 2017 at 4:00 pm

zz szpilkiW Kolumbii Brytyjskiej wprowadzono zakaz wymagania od kobiet, by nosiły wysokie obcasy do pracy. Powodów jest kilka.

Minister Pracy Kolumbii Brytyjskiej, Shirley Bond, podkreśliła że noszenie do pracy wysokich obcasów może przyczyniać się do wypadków w pracy oraz jest przejawem seksizmu. To jeden z projektów, z którego jest dumna i wierzy, że to dobry początek.

- Zmiana ta pokazuje zwłaszcza pracodawcom, że najważniejsze jest, by obuwie było bezpieczne. Spodziewam się, że pracodawcy zrozumieją ten bardzo wyraźny sygnał, że zmuszanie kogoś do noszenia wysokich obcasów w pracy jest nie do przyjęcia – mówiła Shirley Bond.

Rozporządzenie mówi, że pracodawcy nie mogą zmuszać pracowników do noszenia obuwia, które projektem, konstrukcją lub materiałem, hamuje zdolność pracownika do bezpiecznego wykonywania obowiązków. Pracodawcy muszą wziąć pod uwagę, że chodzenie w butach na obcasach może skutkować poślizgnięciem, urazami mięśni lub kości czy stawu skokowego.

Premier Kolumbii Brytyjskiej Christy Clark wystąpiła w szpilkach na zjeździe pracowników przemysłu drzewnego w Vancouver 7 kwietnia.

Premier Kolumbii Brytyjskiej Christy Clark wystąpiła w szpilkach na zjeździe pracowników przemysłu drzewnego w Vancouver 7 kwietnia.

Wysokie obcasy – dla wielu to nie tylko typ obuwia, to pojęcie znacznie szerze i silnie nacechowane seksualnie. Nienoszenie obuwia podkreślającego kobiecość, może zminimalizować przejawy mobbingu, dyskryminacji ze względu na płeć, a nawet molestowania w pracy.

- Kobiety w dopasowanych ubraniach i wysokich szpilkach są traktowane mniej serio – jako obiekty seksualne, a nie autorytety – mówi Bond. - Nie powinno już istnieć coś takiego jak dress code dla kobiet, bo to ograniczające i często po prostu niewygodne!

- Nowe przepisy pomogą zapobiec praktykom zmuszania kobiet do noszenia odzieży, w której nie czują się dobrze - powiedział Robyn Durling, analityk i specjalista od komunikacji z pracownikami.