Sankcje wobec rządu Syrii, milczenie wobec kolejnego zamachu

Kanada Top News kwie 17, 2017 at 12:30 pm
Chrystia Frerland

Chrystia Freeland

Rząd Justina Trudeau wprowadza sankcje dla 27 najwyższych oficjeli w rządzie syryjskim aby wymóc presję na prezydencie Baszarze Assadzie.

- Najwyżsi syryjscy urzędnicy są teraz objęci zamrożeniem aktywów i zakazem kontaktów – powiedziała minister spraw zagranicznych Chrystia Freeland. - Wpisanie ich nazwisk na listę sankcji jest częścią międzynarodowego wywierania presji na reżim Assada, aby skończył z masową przemocą wobec własnych obywateli

Jest to efekt ataku lotniczego przy pomocy broni chemicznej, do jakiego doszło 4 kwietnia br. w mieście Khan Shaykhun. Gaz bojowy sarin zabił tam 74 osoby, a zranił kilkaset.

Prezydent Assad nie przyznaje się do tego. Powiedział, iż każde twierdzenie, że jego rząd stoi za atakiem chemicznym jest „w 100 procent sfabrykowane.”

Minister Chrystia Freeland wezwała też Rosję, wieloletniego sojusznika Assada, do zerwania stosunków z syryjskim prezydentem i do pomocy w ustanowieniu trwałego pokoju w niespokojnym regionie.

Freeland twierdzi, że nowe sankcje rządu Kanady wobec najważniejszych urzędników w Syrii są “częścią nieustających wysiłków Kanady w wywieraniu presji na reżim Assada, aby powstrzymać przemoc wobec niewinnych dzieci, kobiet i mężczyzn”.

Wydane w związku z tym oświadczenie mówi ponadto o tym, że Kanada ma swój wkład w śledztwo w sprawie użycia broni chemicznej i w gromadzenie dowodów na poparcie oskarżeń o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w Syrii.

- Kanada współpracuje ze swoimi sojusznikami w celu zakończenia wojny w Syrii i pociągnięcia winnych do odpowiedzialności - powiedziała min. Freeland.

Po tym jak Kanada przyjęła do siebie 40.000 uchodźców z Syrii, zobowiązała się również przekazać 1,6 mld dol. na zapewnienie w tym w regionie pomocy humanitarnej, bezpieczeństwa, stabilizacji i pomocy rozwojowej.

Still image shows a cloud of black smoke rising from vehicles in the distance in what is said to be Aleppo's outskirts Próżno jednak szukać u przedstawicieli rządu w Ottawie słów potępienia wobec aktu terroru, do którego doszło w Syrii kilka dni później – 15 kwietnia pod Aleppo. Również mainstreamowe media nie nadały mu rozgłosu. Mimo iż zginęło 126 osób, w tym co najmniej 68 dzieci, i są setki rannych.

Doszło tam do samobójczego zamachu na konwój z ludnością z ewakuowanych szyickich miejscowości. Eksplozja nastąpiła w miejscu stacjonowania konwoju złożonego z 75 autokarów, którymi podróżowało w sumie blisko 5 tys. osób. Dotąd nikt nie przyznał się do ataku, więc Kanada wstrzymuje się z potępieniem, gdyż może się okazać, że za atakiem stoi któraś z grup rebelianckich wobec rządu Assada.

At least 24 killed in a car bomb attack near AleppoRząd Assada zawarł w ostatnich miesiącach wiele porozumień przewidujących opuszczenie przez rebeliantów i ich rodziny obszarów kontrolowanych przez opozycję po kilku miesiącach lub nawet latach oblężenia przez siły rządowe.

Opozycja uważa jednak, że umowy te są jednoznaczne z przymusowym wysiedlaniem ludności i z celową zmianą demograficzną.