Gorączka inwestycyjna obejmuje już “cottage country”

Lokalnie Top News kwie 18, 2017 at 10:00 am

aakotydz

Ceny domów w rejonie GTA osiągnęły tak astronomiczne ceny, że inwestorzy zaczynają się rozglądać za kupnem tych nieruchomości, na które ich stać.

W zasięgu ręki wydają się posesje z domami w „cottage country”, ale i tu ceny zaczynają gwałtownie rosnąć.

Według szacunków Bank of Canada średnia cena domów jednorodzinnych w GTA wyniosła w ubiegłym miesiącu 1,21 miliona dolarów, czyli o 33,4 procent więcej niż przed rokiem.

- W przeszłości rzadko zdarzało się, że nabywcy licytowali wystawiony na sprzedaż cottage – mówi Danielle Beitz, agentka nieruchomości w rejonie Parry Sound i Georgian Bay – Obecnie właściwie na każdą nieruchomość wystawioną na sprzedaż wpływa pięć, albo i więcej ofert kupna, w których kupujący oferują wyższą cenę od wystawionej.

Zdaniem Beitz taki stan rzeczy wpływa oczywiście na wzrost cen tych domków, a tempo wzrostu wydaje się przytłaczające.

Według agencji Remax Parry Sound-Muskoka Realty Limited cena za przeciętną posiadłość wzrosła od ubiegłego roku średnio o 150 tysięcy dolarów. Z drugiej strony liczba dostępnych ofert spadła o 28 procent.

Dana LaBrie, która chce kupić dom w rejonie Parry Sound szuka odpowiedniego obiektu od marca 2016 roku. Ale od ubiegłego tygodnia coraz bardziej wątpi w to, że będzie mogła sobie domek za miastem kupić.

Wszystkie sprzedają się naprawdę bardzo szybko – mówi – Inni przebijają mnie w ofertach. W tej chwili nie widzę domów w moim przedziale cenowym.

Beitz mówi, że obecnie doradza klientom, aby nabywali czystą ziemię i sami budowali na niej domy. Powinno wyjść taniej.