Surowe kary dla piratów drogowych

Lokalnie Series Top News kwie 19, 2017 at 10:00 am
Wzrost ilości piratów drogowych zawsze budzi nasz głęboki niepokój – mówi policjantka z regionu York, Karen Hodge – Wypadki z udziałem takich samochodów zawsze są traumatyczne i kończą się tragedią.

Wzrost ilości piratów drogowych zawsze budzi nasz głęboki niepokój – mówi policjantka z regionu York, Karen Hodge – Wypadki z udziałem takich samochodów zawsze są traumatyczne i kończą się tragedią.

Wraz z nadejściem wiosny na ulice wrócili amatorzy wyścigów samochodowych i kaskaderskich popisów prędkości.

Lokalne policje wraz z OPP postanowiły wypowiedzieć wojnę piratom drogowym i rozpoczęły akcję pod kryptonimem ERASE (Eliminate Racing Activity On Streets Everywhere) mającą na celu walkę z kierowcami urządzającymi sobie próby prędkości w normalnym ruchu ulicznym.

Ulice i autostrady woków GTA patrolowali będą również policjanci z helikoptera.

Ulice i autostrady woków GTA patrolowali będą również policjanci z helikoptera.

Ostatnim przykładem takiego kierowcy był zatrzymany wczoraj 22-letni mężczyzna jadący samochodem Audi autostradą 401 z prędkością 183 km/h. Warto dodać, iż legitymował się prawem jazdy dla początkujących G2. Policjanci zatrzymali na tydzień prawo jazdy, tydzień na policyjnym parkingu postoi też jego samochód. Kierowca będzie musiał zapłacić wysoki mandat, otrzyma również 6 punktów karnych, co niewątpliwie odbije się na jego ubezpieczeniu.

Pokusie superszybkiej jazdy ulegają najczęściej właściciele  sportowych i luksusowych pojazdów takich jak Lamborghini, Porsche, Corvette czy Viper.

W ubiegłym roku za brawurowo szybką jazdę ukarano w sumie 200 kierowców. Niepokojące jest, że już w pierwszych miesiącach bieżącego roku aż 110 kierowców zostało przyłapanych na „kaskaderskiej” jeździe. Rekordzistą był mężczyzna, który swoim Porsche jechał 223 km/h po autostradzie 400.

- Ten wzrost ilości piratów drogowych zawsze budzi nasz głęboki niepokój – mówi policjantka z regionu York, Karen Hodge – Wypadki z udziałem takich samochodów zawsze są traumatyczne i kończą się tragedią.

Const. Clint Stibbe

Const. Clint Stibbe

- W końcu zabijają siebie, albo kogoś innego – dodaje const. Clint Stibbe.

Policja zachęca wszystkich kierowców, których kusi superszybka jazda swoim samochodem, by udali się na lokalny tor wyścigowy, gdzie za niewygórowaną opłatą można sobie pojechać swoim samochodem „ile fabryka dała”. Tam też, jak ktoś lubi, można w warunkach znacznie bezpieczniejszych pościgać się z innymi kierowcami.

W konferencji prasowej poświęconej wprowadzeniu akcji ERASE wziął udział Olivier Bedard, 20-letni kierowca z Montrealu, który wyścigi samochodowe traktują jako hobby. Podkreślał on, że ściganie się na torze jest o wiele bezpieczniejsze, a wyzwala jeszcze więcej adrenaliny niż to samo robione na ulicy.

Olivier Bedard

Olivier Bedard

- Poczucie prędkości jest jeszcze lepsze niż na drodze – przekonuje Bedard.

Wobec kierowców, którzy będą przekraczali dozwolone prędkości na ulicach lub prowadzili swój pojazd w sposób stanowiący zagrożenie dla innych uczestników ruchu ulicznego stosowane będą surowe kary, w tym natychmiastowe, 7-dniowe zawieszenie prawa jazdy, jak i zatrzymanie pojazdu na ten okres. Ale to nie jedyna kara, jaka może spotkać drogowego pirata – będą nakładane kary grzywien od 2 do 10 tysięcy dolarów. W skrajnych przypadkach sąd może zasądzić zawieszenie prawa jazdy na dwa lata i do sześciu miesięcy więzienia – to w przypadku pierwszego takiego wykroczenia.

Gdy sytuacja się powtórzy sąd może zasądzić zawieszenie prawa jazdy na okres do 10 lat i nawet dwa lata więzienia.

Oprócz szaleńczo szybkiej jazdy surowo karane też będą inne niebezpieczne zachowania na drodze – jazda z pasażerem w bagażniku – to przede wszystkim dotyczy właścicieli pick-upów, celowe zajeżdżanie drogi innemu pojazdowi lub jechanie „na ogonie” czyli zbyt blisko pojazdu poprzedzającego podczas jazdy autostradą.