Za domy i mieszkania obcokrajowcy zapłacą 15% podatek

Lokalnie Series Top News kwie 20, 2017 at 10:00 am

aaszynsze

Nowy podatek – to dla rządu Kathleen Wynne wydaje się podstawowe narzędzie dla powstrzymania wzrostu cen domów w GTA.

Dziennikarze agencji Canadian Press dowiedzieli się, że wkrótce rząd Ontario podejmie decyzję o wprowadzeniu 15 procentowego podatku dla obcokrajowców chcących kupić dom. Ma to być część oczekiwanego pakietu kroków, które mają schłodzić rynek mieszkaniowy w regionie.

aawynnesousaW pakiecie tym jest przewidziana również kontrola wzrostu czynszów za mieszkania i domy wynajmowane. Właściciele nieruchomości nie będą mogli już dowolnie podwyższać opłat za wynajem mieszkań.

Jak już pisaliśmy, średnia cena domów jednorodzinnych w obszarze GTA wzrosła w ubiegłym miesiącu do 1,21 miliona dolarów, o 33,4 procent w stosunku do ceny z ubiegłego roku. Wynne powiedziała, że problem z cenami mieszkań i domów rozszerza się na cały obszar tzw. Golden Horseshoe.

Sousa zaznacza, że inwestowanie w nieruchomości nie jest niczym złym, ale jednocześnie jest przekonany, że spekulanci powinni płacić specjalny podatek.

Minister finansów powiedział też, że chce przyspieszyć zwiększenie podaży mieszkań pod wynajem i w tej sprawie rozmawiał z burmistrzem Toronto Johnem Tory. Sousa stwierdził, że trzeba przemyśleć i ewentualnie zmienić praktyki agencji obrotu nieruchomościami w związku z „wojnami licytacyjnymi” jakie toczą między sobą nabywcy domów.

Ontaryjski Minister ds. Mieszkalnictwa Chris Ballard powiedział również, że rząd prowincji opracowuje “merytoryczną reformę kontroli czynszów”.