O co chodzi?

Notatnik kulturalny Polacy w Kanadzie kwie 24, 2017 at 4:16 pm

Poczucie humoru jest w dzisiejszych czasach cechą coraz rzadziej spotykaną. Warto więc może sobie przypomnieć  popularne powiedzenie – Nie traktuj życia zbyt poważnie, i tak nie wyjdziesz z niego żywy. O tym, że śmiech to zdrowie już wkrótce przekona nas Kabaret „O Co Chodzi”. 

Jeśli nie wiecie o co chodzi, to zapewniam, że tym razem nie o pieniądze. Ani o to drugie. A o kabaret. „O Co Chodzi” powstało sześć lat temu, jako kontynuacja kabaretu „To i Owo”, założonego w Hamilton przez Olka Siwiaka i Mariana Wojciechowskiego. Nie tylko w biznesie ludzie się czasami nie dogadują, artystyczne wizje także lubią się rozchodzić w różne kierunki sceny. „O Co Chodzi” tworzy grupa przyjaciół o artystycznym zacięciu – Ilona Girzewska, Bogusia Adamczewska, Darek Sowiński, Andrzej Haliniak, a za fortepianem zasiada Anna Schellenberg. Przez jakiś czas z grupą występowała także Ilona Kowalik-Urbaniak. Artyści „O Co Chodzi” występowali dla Polonii kanadyjskiej i amerykańskiej, rozśmieszając publiczność od Mississaugi (m.in jako goście Polonijnych Kabaretonów organizowanych przez Kabaret „Pod Bańką”) i Hamilton, przez Gogamę (jedyna grupa, która dwukrotnie wybrała się w te zapomniane rejony, gdzie wciąż mieszka sporo potomków polskich emigrantów) i Thunder Bay, po Winnipeg, Edmonton i Calgary. W USA grali na scenach nowojorskich (podczas dorocznych Kabaretonów Polonijnych), w Chicago, Clearwater oraz Fort Lauderdale. W Polsce zespół wystąpił przed dziennikarzami polonijnymi podczas jednej z edycji Światowego Forum Mediów Polonijnych w Tarnowie.

ocochodzi_03

Zapraszani do Kanady na wspólne przedstawienia goście to znane osobistości polskiej sceny kabaretowej, jak chociażby Jan Pietrzak, Krzysztof Piasecki, Adrianna Biedrzyńska czy Jerzy Ofierski. Co istotne – kabaret „O Co Chodzi” jest kabaretem autorskim. Większość tekstów ośmieszających realia życia polskiego emigranta, które zawsze wywołują salwy śmiechu na sali, wychodzą spod pióra Darka Sowińskiego, a monologi i dialogi powstają z niezwykle celnej obserwacji obyczajów i zachowań ludzi wszystkich członków kabaretu. Piosenki, znane i lubiane, z pogranicza rozrywki i ballady, panie (bo to głównie one wprowadzają element zadumy i refleksji) dobierają same, według własnego gustu i tematyki kolejnego programu.

Kabaret „O Co Chodzi” wystąpi 29 kwietnia 2017 o 19:00 w Polskiej Hali Bankietowej w Burlington, z nowym programem zatytułowanym „Babę zesłał Bóg”. Zapowiadani są także niespodziewani goście – tak znani polonijni artyści estradowi, jak i muzycy. Bilety i info: 289.828.1543

ocochodzi_02 ocochodzi_06