24% cła na drewno z Kanady

Nowości Top News kwie 25, 2017 at 4:00 pm

zz tarcica2Prezydent Donald Trump ogłosił nałożenie ceł na import drewna z Kanady. W zależności od konkretnej spółki narzut wyniesie od 3 do 24,1% (przykładowo: Canfor – 20.26%; JD Irving – 3.02%; Resolute – 12.82%; Tolko – 19.5%; West Fraser 24.12%). Pozostali producenci – of 19.88%.

 - Będziemy nakładać 20% cła na przywożone drewno, nałożymy cło na tarcicę sprowadzaną do Stanów Zjednoczonych z Kanady – ogłosił prezydent Trump podczas spotkania z konserwatywnymi dziennikarzami w Białym Domu.

Nałożenie ceł to reakcja na zarzuty ze strony amerykańskiego sektora drzewnego na temat niezdrowej konkurencji w postaci subsydiów kanadyjskiego rządu dla kanadyjskich producentów.

Niektóre media sygnalizują, że jest to krok w kierunku eskalowania konfliktu między krajami uważanymi dotychczas za najbardziej przyjazne na świecie.

Rząd Kanady uznał nałożenie ceł na import tarcicy za działania „nieuczciwe” i „bezpodstawne”. Zasugerował możliwość wystąpienia na drogę prawną.

Susan Yurkovich, prezydent BC Lumber Trade Council powiedziała, że amerykańskie cła są wyznaczane arbitralnie i w rezultacie odczują je również konsumenci w Stanach, kiedy wzrosną przez to koszty budowy domów.

Rynki finansowe wynagradzały w poprzednich tygodniach dolara kanadyjskiego ze względu na spotkania oficjeli amerykańskich i kanadyjskich oraz dzięki zapewnieniom, że w trakcie renegocjacji porozumienia NAFTA, Kanada ma być traktowana zdecydowanie lepiej niż Meksyk. Wobec takich oczekiwań, decyzja o nałożeniu dodatkowego cła jest sporym zaskoczeniem dla rynku i może to być jedynie wstęp do dalszych działań. Do tego dochodzą ostatnie kłótnie o sektor mleczny.

Ich dodatkowym potwierdzeniem jest wypowiedź sekretarza skarbu Wilbura Rossa: - To zły tydzień dla relacji handlowych USA-Kanada. Jest coraz bardziej widoczne, że Kanada zamierza praktycznie odciąć od rynku ostatnie produkty nabiałowe sprowadzane ze Stanów.

Według amerykańskich producentów wyrobów mleczarskich, Kanada gwałci postanowienia układu NAFTA.

zz tarcica

Dolar kanadyjski jest obecnie najgorzej zachowującą się walutą wśród państw G10, gdyż jako jedyna straciła do dolara amer. do tej pory w ciągu roku.

Nie widać również wsparcia dla waluty ze strony ropy naftowej, która w przypadku WTI spadła w okolice 49,00 USD za baryłkę.