Ale plama!

Porady babci Jelonki kwie 25, 2017 at 3:09 pm

Na rynku istnieje cała gama środków służących do odplamiania. Problem w tym, że nie wynaleziono jednego, uniwersalnego. Ten, który służy np. do jedwabiu, nie zdaje egzaminu w przypadku wełny. Proponuję dzisiaj lekcję pt. Jak usunąć plamy domowymi metodami. Zaczynamy!

Plamy z sokufruit juices

Należą do tych trudniejszych do wywabienia. Ale i na nie znalazł się sposób:

- tkaniny kolorowe – zanurzamy tkaninę w zsiadłym mleku na 3-4 godziny. Następnie pierzemy ręcznie w wodzie z mydłem i płuczemy. Innym sposobem jest zwilżenie plamy z soku sokiem z cytryny. Po wyczyszczeniu natychmiast płuczemy.

- na białej bawełnie – na plamy wlewamy trochę 3%-owej wody utlenionej i wkraplamy około 5 kropel amoniaku. Następnie płuczemy w czystej wodzie. Po takim zabiegu plamy z soku powinny zniknąć bez śladu.

- wełna i jedwab – pod plamę podkładamy czystą szmatkę, a splamione miejsce czyścimy (nie pocierając) tamponem nawilżonym octem.Po wyczyszczeniu płuczemy.

- tkaniny sztuczne – czyścimy podobnie jak wyżej, z tą różnicą, że zamiast octu stosujemy sok z cytryny. Po wyczyszczeniu płuczemy. Plamy z soku powinny dać się całkowicie wywabić.

Plamy z tłuszczuplamy580c

Wcale nie muszą być powodem do rozpaczy. I na nie istnieje wiele sposobów – w zależności od rodzaju zaplamionej tkaniny:

  • poplamiony jedwab – wystarczy na plamy z tłuszczu nasypać trochę talku, przykryć kawałkiem bibuły lub gazy, a następnie prasować letnim żelazkiem. Zabieg powtarzamy, jeśli plamy z tłuszczu nie chciały zejść.

- welwet i aksamit – do wyczyszczenia tego typu tkaniny potrzebujemy około garści piasku, który lekko podgrzewamy w piekarniku. Następnie posypujemy plamy z tłuszczu ciepłym piaskiem i szczotkujemy ją. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zabieg powtarzamy aż do momentu, gdy plamy znikną z tkaniny.

- wełna, delikatne tkaniny wełniane – na plamy nakładamy dużą ilość talku, magnezji lub sproszkowanej kredy, a następnie przykrywamy tkaninę kawałkiem gazy, na którą kładziemy np. książkę, aby proszek dobrze przylegał do plam. Po 30 minutach za pomocą miękkiej szczotki pozbywamy się proszku. Zabieg należy powtórzyć, jeśli plamy z tłuszczu nie zniknęły.

- sztuczne tkaniny -  te są ą nieco łatwiejsze do wyczyszczenia. Wystarczy, że posypiemy plamy z talkiem lub sproszkowaną kredą, a następnie zmyjemy ją wodą z dodatkiem mydła. Po takim zabiegu ponownie przysypujemy plamy z tłuszczu talkiem i pozostawiamy na 15 minut, po czym strzepujemy tkaninę.

Plamy z kawyplama z kawy

Większość z nas zaczyna każdy dzień od kubka aromatycznej kawy. Na nieszczęście dla kawoszy, rozlana kawa zostawia trudne do usunięcia plamy. Nieestetycznie wyglądające na ubraniach, dywanach czy obiciach mebli potrafią stać się prawdziwym problemem. Jak je skutecznie usunąć?

- bawełna i len - musimy działać bardzo szybko i od razu po splamieniu tkaniny musimy przetrzeć plamę tamponem z waty lub gazy nasączonym ciepłą wodą, po czym wyprać tkaninę w wysokiej temperaturze. Jeżeli natomiast na metce widnieje znak, że tkaniny nie można gotować, plamę czyścimy tamponem zwilżonym 5%-ową wodą utlenioną.

- jedwab i delikatna wełna – na plamę nakładamy na 5 minut żółtko jaja kurzego zmieszane z odrobiną wody. Następnie płuczemy tkaninę letnią wodą i suszymy.

- gruba wełna – aby pozbyć się plam z kawy z grubej wełny, przelewamy przez tkaninę ciepłą wodę z dodatkiem mydła. Po kilku powtórzeniach spłukujemy czystą wodą. Jeśli plama nie dała za wygraną, zanurzamy tkaninę na noc w wodzie z gliceryną (2 łyżeczki na 6 litrów wody). Następnie tkaninę płuczemy i suszymy.

- dywan z wełny – plamę osuszamy bibułą i czyścimy (nie szorując) za pomocą płynu powstałego przez zmieszanie 1/2 szklanki spirytusu denaturowanego i 1/2 szklanki białego, wytrawnego wina lub octu.

- dywan ze sztucznej tkaniny – plamę polewamy odrobiną zimnej wody mineralnej (lub kranową, jeśli nie jest wapienna) i czyścimy (nie pocierając) szmatką, zwracając uwagę, aby szmatka była zawsze czysta.

- obicia ze sztucznej tkaniny – plamę czyścimy tamponem nasączonym wodą z dodatkiem mydła. Po wyczyszczeniu od razu płuczemy wodą.

Plamy z winared-wine-stain-carpet

Zmora i niechciana pamiątka na dywanach i obrusach po udanych imprezach. Istnieje kilka sposobów na “winne” plamy:

- biały obrus - czyścimy przez pocieranie tamponem z waty nawilżonym 10% wodą utlenioną. Zaczynamy od zewnętrznej części plamy kierując się do środka, aby nie powiększyć plamy. Po wyczyszczeniu natychmiast płuczemy w wodzie.

- kolorowy obrus – jest kilka sposobów:

•należy posypać plamę solą, a następnie przeprać obrus

•przez plamę należy przelać garnek wrzątku, a następnie wyprać obrus

•plamę należy zwilżyć 2%-ową wodą utlenioną i przepłukać wodą

•zalewamy plamę gorącym mlekiem, a następnie płuczemy gorącą wodą

•skraplamy plamę sokiem z cytryny i pierzemy w wodzie z dodatkiem mydła

- kolorowy jedwab – czyścimy za pomocą tamponu nawilżonego 1%-ową wodą utlenioną uważając, by nie pocierać zbyt mocno. Po wyczyszczeniu spłukujemy obficie wodą.

- dywan i wykładzina – należy natychmiast zalać plamę wodą gazowaną i wytrzeć miękką szmatką.