Radni chcą eksmisji z mieszkań socjalnych bez prawa powrotu

Lokalnie Top News kwie 27, 2017 at 6:00 am
Jeden z bloków mieszkaniowych administrowanych przez Toronto Community Housing przy 40 Asquith Avenue

Jeden z bloków mieszkaniowych administrowanych przez Toronto Community Housing przy 40 Asquith Avenue

Radni Toronto chcą by ludzie eksmitowani z subsydiowanych mieszkań nie mieli prawa do ponownego składania wniosków o przydział takiego mieszkania.

Rada Miejska jednogłośnie przegłosowała w środę wniosek do burmistrza, aby ten wystąpił do władz Ontario o zmianę ustawy o usługach mieszkaniowych, co pozwoliłoby Toronto Community Housing (TCH) na zablokowanie takich lokatorów.

Wiele eksmisji lokatorów TCH związana jest z ich kryminalną aktywnością. Eksmisje następują w chwili, gdy ludzie ci odsiadują wyroki wieloletniego więzienia. Wielu z nich „trzyma” mieszkania, aby mieć dokąd powrócić, gdy wyjdą na wolność.

Personel TCH potwierdził, że w ciągu ostatnich dwóch lat w związku z kryminalną aktywnością eksmitowanych zostało 260 osób. W myśl obecnych przepisów, te same osoby znajdują się automatycznie na czele listy oczekujących na subsydiowane lokale, gdy złożą wniosek o ponowne zasiedlenie.

Ontaryjski minister ds. mieszkalnictwa Chris Ballard powiedział dziennikarzom, że gdyby przepisy zmieniły się w myśl postulatów torontońskich radnych doprowadziłoby to do zwiększenia liczby bezdomnych.

- Ci ludzie naprawdę nie mają gdzie pójść – powiedział minister i podkreślił, że rząd prowincji stara się jak najszybciej zwalczyć bezdomność. Zauważył przy tym, iż istnieją przepisy, które TCH może wykorzystać, aby wykluczyć najemców zajmujących się działalnością przestępczą i stwierdził, że powinny one wystarczyć.