Bezpłatne lekarstwa dla dzieci i tabletka aborcyjna dla wszystkich

Lokalnie Series Top News kwie 28, 2017 at 6:00 am

aabudzet

Liberalny rząd Ontario chwali się, że po kilkunastu latach sprawowania władzy w prowincji udało mu się zbalansować budżet. Przynajmniej tak planuje minister finansów Charles Sousa.

Mimo niezadłużania prowincji przez kolejny rok mają zwiększyć się inwestycje w opiekę zdrowotną, a młodzi ludzie mają otrzymywać darmowe leki, w ramach nowego programu farmaceutycznego.

Mimo szumnych zapowiedzi zrównoważenia budżetu w okresie 2016-2017 przewidziano deficyt na poziomie 1,5 miliarda dolarów. Budżet ma zostać wyrównany dopiero w okresie rozliczeniowym 2017-2018 i dalej przez trzy kolejne lata. Ma to się stać możliwe dzięki silnej gospodarce, która ma przynieść odpowiednie dochody do skarbu prowincji.

cbc

Oczywiście po stronie dochodów należy również wpisać w najbliższych dwóch latach prowincyjny podatek od przeniesienia gruntów, który ma przynieść 3 miliardy dolarów w ciągu zaledwie dwóch lat. Tak wielkie zyski spowodowane są gwałtownie rosnącymi cenami domów w Toronto, ale też w całej prowincji.

Rząd przewiduje również, że zwiększą się przychody od osób prawnych i przedsiębiorstw.

- Bilansowanie książek nigdy nie jest skończone – powiedział w czwartek po południu minister finansów Charles Sousa – Ale to zbilansowanie pozwala jednak na dokonanie nowych inwestycji, które będą miały wpływ na życie ludzi.

Flagową inicjatywą w obecnym budżecie i głównym „cukierkiem” obecnego budżetu jest program „pharmacare” dla dzieci i młodzieży – pierwszy tego rodzaju program w Kanadzie – jak podkreśla minister. Ma on pomóc zmniejszyć obciążenie kosztami opieki zdrowotnej w rodzinach i stanowi część nowych wydatków na opiekę zdrowotną.

Program zatytułowany „OHIP+: Children and Youth Pharmacare” będzie wydawał lekarstwa na receptę bezpłatnie dla wszystkich młodych osób poniżej 25 roku życia, niezależnie od dochodu rodziny lub posiadania ubezpieczenia prywatnego. Program obejmie całkowite koszty około 4400 leków obecnie objętych programem Ontario Drug Benefit, który zapewnia pokrycie kosztów zakupu leków emerytom i osobom otrzymującym pomoc socjalną. Program ten ma kosztować skarb prowincji 465 milionów dolarów rocznie i wejdzie w życie 1 stycznia 2018 roku. Szacuje się, że obejmie on około czterech milionów dzieci.

Niezależnie od wieku kobiety rząd postanowił też, że wszystkie potrzebujące otrzymają za darmo tabletkę aborcyjną Mifegymiso. Minister Sousa podkreślił, że w ten sposób rząd „stara się zapewnić kobietom wybór, bezpieczny wybór”.

W ciągu najbliższych trzech lat prowincja ma zamiar przeznaczyć dodatkowe 7 mld. Dolarów na działania mające na celu zwiększenie dostępu do opieki zdrowotnej. W tym 1,3 mld dolarów przeznaczone zostanie na skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty jak również na przyspieszenie takich procedur jak zakładanie protez stawu kolanowego i stawów biodrowych oraz operacje zaćmy. Zwiększą się też fundusze na pielęgniarki domowe i pracowników pomocy osobistej dla osób niedołężnych.

Około 9 miliardów dolarów w przeciągu najbliższych 10 lat przeznaczone zostanie na budowę nowych szpitali. Podkreślono, że nowe obiekty powstaną między innymi w Niagara i Windsor.

Do złych wiadomości można zaliczyć tę, że nie będzie żadnych nowych środków mających na celu rozwiązanie problemów pacjentów czekających na wolne łóżko na noszach poustawianych na szpitalnych korytarzach. Kiedy zapytano o tę kwestię ministra finansów, Sousa zwrócił uwagę na generalne zwiększenie finansowania opieki zdrowotnej.

Lider opozycyjnej Partii Konserwatywnej, Patrick Brown, nazwał nowy budżet „zniewagą dla ciężko pracujących mieszkańców Ontario” i wskazał, że nie może zrozumieć w jaki sposób możliwe jest zbalansowanie budżetu przy długu wynoszącym ponad 300 miliardów. Sama roczna spłata odsetek od tego zadłużenia pochłania ponad 11 miliardów dolarów.

- Ten budżet to rozpaczliwa próba rządu, aby uporządkować cały ten bałagan przed kolejnymi wyborami – powiedział Brown.

Brown oskarżył Liberałów o ukrycie 5 miliardów dolarów z tytułu deficytu operacyjnego. Poza tym wskazał, że to zbalansowanie nie ma pokrycia w gospodarce, ale w wyprzedawaniu wszystkiego co się da – budynków rządowych, czy przedsiębiorstwa energetycznego Hydro One. Ale mimo to Brown uważa, iż zaprezentowany przez ministra budżet nie spina się.

- To oszustwo – powiedział Brown – Liczby nie sumują się.

cbc (1)

Zapytany, co zrobiłby, gdyby był premierem, aby osiągnąć równowagę budżetu, stwierdził, że najpierw zleciłby dokładny audyt majątku w celu zidentyfikowania problemów i znalezienia na nie rozwiązań.

Z kolei liderka NDP, Andrea Horwath, która niedawno ogłosiła swój własny „pharmacare” dla wszystkich, który wprowadziłaby po wygranych wyborach stwierdziła, że plan darmowych leków dla młodych jest zabiegiem czysto wizerunkowym.

- To trochę wygląda jak pacykowanie zmurszałej ściany świeżą farbą, która zaraz odpadnie – mówiła. Wyraziła też rozczarowanie, że budżet nie zawierał innych propozycji jej partii, w tym podwyżki płacy minimalnej do 15 dolarów za godzinę.

Sporo środków finansowych w zapowiedzianym budżecie zostanie przeznaczonych na edukację. Ma to zmniejszyć liczebność klas zarówno przedszkolnych jak i w szkołach podstawowych i średnich.

Za 190 milionów dolarów sfinansowany zostanie program „Career Kick-Start”, który będzie oferował uczniom szkół średnich i szkół pomaturalnych możliwości nauki konkretnych zawodów w celu przygotowania do podjęcia pracy.

Budżet zawiera jeszcze wiele innych wydatków jak na przykład sfinansowanie 100 tysięcy miejsc pracy w szeroko rozumianej opiece nad dziećmi. Są też środki na powstrzymanie gorączki mieszkaniowej w Toronto, która rozprzestrzenia się na coraz większe części prowincji. Zawiera również środki finansowe, które spowodują zmniejszenie rachunków za elektryczność o 17%.

Na nowym budżecie tradycyjnie najbardziej ucierpią palacze papierosów. Podatek od kartonu papierosów ma wzrosnąć w ciągu najbliższych trzech lat o 10 dolarów. Od dziś będzie on droższy o 2 dolary. Rząd pozwoli też gminom na wprowadzenie podatku hotelowego, o co najbardziej upominało się Toronto. Postanowiono też przekazać na potrzeby miasta należące do rządu grunty wartości około 100 milionów dolarów pod budownictwo socjalne. Na tych terenach ma zostać wybudowane około 2000 mieszkań.