Niespodziewanie 153 autobusy pojechały do zajezdni

Lokalnie Top News kwie 28, 2017 at 10:00 am

aaautobusy2

TTC wycofało z ruchu autobusy w związku z usterką, która zagrażała życiu kierowcy, pasażerów i przechodniów.

Wszystkie wadliwe pojazdy zostały skierowane do zajezdni w Scarborough. Okazało się, że w niektórych autobusach po otwarciu lub zamknięciu drzwi pojazdy „kangurowały”, czyli na chwilę gwałtownie przyspieszały, co specjaliści z warsztatów naprawczych określi jaką „sytuacją pełnej przepustnicy”.

- Nasi mechanicy wykonali trochę pracy na naszych przegubowych autobusach i odkryli co stanowi przyczynę nagłego przyspieszenia pojazdu – powiedział rzecznik TTC Brad Ross – Zdarza się to zarówno podczas jazdy, ale też postoju, że pojazd nagle rusza gwałtownie na przód, co nazywamy „pełną przepustnicą’.

Kierowcom udawało się za każdym razem odzyskać kontrolę nad autobusami, ale to nieoczekiwane przyspieszenie spowodowało wycofanie wszystkich 153 przegubowych autobusów eksploatowanych przez TTC.

Kierownictwo przedsiębiorstwa skontaktowało się z producentem autobusów, firmą NovaBus, które jest częścią działającej w Kanadzie spółki Volvo Group Canada. Okazało się, że wszystkiemu winne jest oprogramowanie.

- Nova już opracowała poprawkę do programu, która ma zlikwidować problem – powiedział Ross.

Dopóki nie zostanie on jednak zainstalowany w autobusowym systemie komputerowym, dojeżdżający do pracy powinni spodziewać się opóźnień, a autobusy będą nieco bardziej zatłoczone. Tak ma być – według rzecznika TTC tylko przez najbliższe dni. Od poniedziałku wszystko powinno wrócić do normy.

Wycofane z ruchu autobusy zostały zakupione cztery lata temu i miały zastąpić starsze, wyeksploatowane modele.

Ważne, że mimo tej usterki żaden pasażer, ani żaden inny uczestnik ruchu drogowego nie został poszkodowany.