Boeing atakuje Bombardiera

Nowości Top News kwie 29, 2017 at 12:30 pm

zz bombardierBoeing wystąpił do resortu handlu o zbadanie, czy kanadyjski Bombardier korzysta z subwencji i nie stosuje nieuczciwych cen przy sprzedaży swych odrzutowców serii C.

Ta inicjatywa zwiększa napięcie w stosunkach handlowych USA i Kanady, bo kilka dni wcześniej Donald Trump zaskoczył wszystkich decydując się na wprowadzenie 20 proc. cła na drewno sprowadzane z Kanady. Zapowiedział podobny ruch w przypadku mleka. Jego zdaniem kanadyjski rząd stosuje nieuczciwe praktyki subsydiując te produkty. Sekretarz ds. handlu, Wilbur Ross przyznał wtedy, że administracja rozważa objęcie ,,podatkową ochroną” także innych zagrożonych gałęzi przemysłu USA.

Boeing stwierdził w swoim wniosku, że Bombardier chcąc zdobyć kluczowe zamówienie od Delta Air Lines po przegraniu konkurencji w United Airlines zaproponował tej linii swe samoloty po „absurdalnie niskiej” cenie 19,6 mln dolarów, znacznie poniżej kosztów ich produkcji (33,2 mln). „Napędzany zmasowanymi nielegalnymi subsydiami rządowymi tworzącymi podaż Bombardier przystąpił do agresywnej kampanii zarzucenia Stanów swymi samolotami serii C” — stwierdził wnioskodawca.

zz bomba2W kwietniu 2016 Bombardier uzyskał od Delty największe dotąd w swej historii zamówienie na 75 odrzutowców CS100 o wartości 5,6 mld dolarów liczonej według ceny katalogowej 71,8 mln.

Podobnej wielkości Boeing B737-700 ma cenę katalogową 83,4 mln dolarów, a nowy B737 MAX 7 — 92,2 mln. Rabaty w tej branży wynoszą zwykle 40-50 proc.

W skardze na Bombardiera Boeing argumentował, że program CSeries nie doszedłby do skutku bez setek milionów dolarów pomocy rozruchowej od rządów Kanady, prowincji Quebec i W. Brytanii oraz bez zasilenia go w 2015 r. sumą 2,5 mld dolarów przez władze Quebecu i największy fundusz emerytalny tej prowincji.

Akcje Bombardiera straciły w Toronto 5,45 proc. po informacji o skardze Boeinga.

Amerykanie zaatakowali przy okazji Airbusa zarzucając mu w ramach długotrwałego sporu na forum WTO korzystanie z podobnych nieuczciwych subwencji rządowych. Bombardier „wyjmuje stronę z podręcznika strategii Airbusa” chcąc wepchnąć się na amerykański rynek zaniżonymi cenami — zarzucił koncern.

Rzecznik resortu handlu oświadczył, że wniosek zostanie starannie zbadany, a dalsze wypowiedzi byłyby przedwczesne.

Minister handlu Wilbur Ross podjął w ostatnich tygodniach działania, aby chronić amerykańskie hutnictwo stali i aluminium przed zagraniczną konkurencją zlecając śledztwa, które mogą doprowadzić do nałożenia ograniczeń w imporcie. Takie śledztwo może doprowadzić też do oclenia samolotów Bombardiera dla zrównoważenia ceny poniżej kosztów produkcji czy subwencji uznanych za nieuczciwe.

Minister gospodarki Quebecu, Dominique Anglade oświadczyła w komunikacie, że jej rząd będzie bronić „partnerstwa handlowego zawartego z Bombardierem” wspartego sumą miliarda dolarów na program CSeries.

Rząd Kanady odrzucił zarzuty Boeinga i zauważył, że samoloty CSeries mają wielu dostawców w USA, włącznie z silnikami, i zapewniają tysiące miejsc pracy w Stanach. „Rząd Kanady podejmie energiczną obronę wobec tych twierdzeń i stanie po stronie miejsc pracy w sektorze lotniczym po obu stronach granicy” — głosi komunikat.

Boeing skierował wniosek o działania antydumpingowe tarze do Komisji Handlu Międzynarodowego ITC, niezależnego organu, który ocenia wszelkie decyzje resortu handlu.