Policja alarmuje – coraz więcej małoletnich dziewczyn zmuszanych do prostytucji

Lokalnie Top News kwie 29, 2017 at 10:00 am

aaprost3

Każdego dnia tysiące nastolatek i młodych kobiet uprawia seks w celach zarobkowych w hotelach i motelach na terenie GTA.

Zdaniem policji handel ludźmi jest najszybciej rozwijającym się przestępstwem.

 Karyn Kennedy

Karyn Kennedy

- Wiele ofiar ma zaledwie 12 lat – mówi Karyn Kennedy, prezes i dyrektor generalny Boost Child and Youth Advocacy Centre – To wstrząsające, gdy widzę jak wiele młodych i bardzo młodych kobiet angażuje się w tego typu działalność.

Wiele dziewczyn jest fizycznie maltretowanych i bitych przez swoich „sponsorów”. Są zastraszane, boją się odejść i zaprzestać zarabiania pieniędzy sprzedażą swojego ciała.

- To jest jak blokada mózgu – mówi jedna z ofiar o przybranym imieniu Karly – Nikt mnie niby siłą nie trzyma, ale nie mam dokąd pójść.

Kobiety i dziewczęta często zmuszane są do spotykania się z kilkoma klientami dziennie, po czym przekazują zarobioną gotówkę swojemu „opiekunowi”, często przekonane, że on je kocha.

Inna dziewczyna, Olivia, która pracowała w zawodzie prostytutki przez dwa lata mówi, że miała tysiące klientów. Teraz próbuje zerwać z przeszłością.

aaprostPolicyjni detektywi mówią, że przestępczość związana z usługami seksualnymi narasta, ponieważ to bardzo dochodowy interes. Jedna prostytutka może zarobić nawet 250 tysięcy dolarów rocznie, choć one często tych pieniędzy nie widzą, bo większość z nich trafia do ich alfonsa.

- Nie trzymałam tych pieniędzy, bo nie myślałem, że to moje pieniądze, ale, że one są nasze – opowiada Olivia.

Internet przez lata zmienił również sposób zdobywania klientów. Według policji usługi seksualne reklamowane są na stronie backpage.com, w sekcji „escort service”. Zdaniem policyjnych detektywów zatrważający jest fakt, że większość ofiar handlu ludźmi dziewczyn ma mniej niż 16 lat.

Wczoraj ujawniono wyniki trzyletniego śledztwa, w wyniku którego policja wpadła na trop szajki handlującej seksem dziecięcym. Zatrzymano osoby, które zniewalały dzieci i je wykorzystywały, poszukiwały klientów, ale również te osoby, które z tych usług korzystały lub próbowały korzystać.

- Problem polega na tym, że skoro istnieje popyt, to musi istnieć podaż – powiedziała sierżant Nunziato Tramontozzi z torontońskiej policji – Chodzi o to, aby ten popyt jak najbardziej ograniczyć, a najlepiej zdusić.

W sumie dzięki policyjnej operacji pod kryptonimem „John2” udało się pomóc około 200 młodym ofiarom handlu ludźmi wyzwolić od ich „opiekunów”. Ponad 60 procent z nich miało 16 lat i mniej.

Karly była jedną z takich ofiar. Mówi, że policjanci i działacze agencji społecznych pomogli jej wrócić do normalnego życia.

- Najpierw zabrali mnie do szpitala – mówi – A potem pomogli mi wejść na normalną, bezpieczną ścieżkę życia.

Zarówno Karly jak i Olivia pracują teraz w East Metro Youth Services w Scarborough, gdzie pomagają dziewczynom i młodym kobietom uciec od prostytucji.

- Mam nadzieję, że moje przyznanie się do przeszłości pomoże innym zrozumieć, że nie ma się czego wstydzić, że nie można się wstydzić tego, że było się krzywdzoną i bezwzględnie wykorzystywaną ofiarą – mówi Olivia.