Przetargi na roboty drogowe były ustawiane

Lokalnie Top News kwie 29, 2017 at 5:55 am

aapaving

Ontario Provincial Police prowadzi śledztwo w sprawie korupcji podczas przetargów na roboty drogowe w Toronto.

Kilka niewymienionych z nazwy firm zajmujących się remontami dróg przygotowywało swoje przetargowe oferty z pomocą pracowników miejskich w Scarborough.

- Mogę potwierdzić, że w tę sprawę zaangażowani są funkcjonariusze z wydziału przestępczości operacyjnej – powiedział sgt Peter Leon – Nie mogę podać żadnych szczegółów ze względu na naturę dochodzenia.

Beverly Romeo-Beehler

Beverly Romeo-Beehler

Na trop korupcji wpadła audytor generalny Beverly Romeo-Beehler, która przestudiowała dokładnie umowy na roboty drogowe wartości 594 milionów dolarów w okresie od stycznia 2010 roku do czerwca roku 2015. Stwierdziła, że w wielu przypadkach zawarte umowy powinny budzić obawy co do możliwości ustawienia przetargów na wykonanie tych prac.

W jednym z takich przypadków Romeo-Beehler zidentyfikowała ofertę, w której cena podana przez wykonawcę w każdym przypadku z 44 wyszczególnionych pozycji była dokładnie o 10% wyższa niż cena kontrahenta.

Romeo-Beehler powiedziała, że zidentyfikowała również inne przypadki, w których wykonawca złożył niezmiernie wysoką cenę jednego elementu zamówienia w danej ofercie, a następnie znacznie niższą cenę za ten sam element w innej ofercie. Audytor podejrzewa, że może to być modelowa ustawione licytacja, w które kontrahenci składają oferty z najwyższą ceną, aby uzyskać wrażenie konkurencji.

W Scarborough tylko cztery firmy złożyło oferty na roboty w latach 2010-2015, ale tylko dwie wygrały 93 procent wszystkich zamówień. Trzeci oferent nie wygrał żadnego przetargu.

Kary za ustawianie przetargów są niezwykle dotkliwe. Firmy, które się takich działań dopuściły mogą otrzymać grzywnę w wysokości do 25 milionów dolarów, a ich właściciele mogą zostać pozbawieni wolności na 14 lat.

OPP nie podała nazw firm, w sprawie których toczy się śledztwo.